Gyakran előfordul, hogy a már megkötött munkaszerződést valamilyen okból módosítani szükséges. Akár a munkáltató, akár a munkavállaló igényli a változást, a munkaszerződés módosítása időről időre szükségessé válhat, akár megváltozott munkaképesség, gyermekvállalás, egyéb családi állapot változása, vagy a munkakör, esetleg a munkabér megváltozása esetén.
Milyen esetben kell munkaszerződést kötni?
Munkaszerződést kell kötni minden olyan esetben, amikor egy munkáltató egy adott feladatkörre felvesz egy dolgozót, így munkaviszony jön létre (ennek lekérdezéséről is írtunk bővebben). Abban az esetben, ha nem jött létre írásbeli szerződés, a munkába állástól kezdődően 30 nap után minden esetben létrejön a munkaviszony. A munkaszerződés írásba foglalása a munkáltató kötelessége.
Mindenféleképpen érdemes azonban munkaszerződést létrehozni, hiszen ez hivatkozási alap mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak, a későbbi félreértések vagy viták tisztázása érdekében. A munkaszerződésben ugyanis minden olyan adat szerepel, amely a munkára, a munkavállaló jogaira és kötelességeire, valamint a munkaadóra vonatkozik.
A tizenhat és tizennyolc év közötti munkavállaló a fiatal munkavállaló, rá más jogszabályok vonatkoznak az éjszakai munka, a túlóra, a pihenőidő és a fizetett szabadság tekintetében.Tizenöt évet betöltött személy, aki tanulmányait folytatja, szülői vagy törvényes képviselőjének engedélyével vállalhat munkát.
Mik a munkaszerződés kötelező elemei?
A munkaszerződés kötelező elemei közé tartozik az alapbér megállapítása, valamint a munkaköre: ez gyakorlatilag az elvégzendő munka, foglalkozás megnevezése. Ez a két kötelező elem van, ha ezek nincsenek rögzítve, akkor nem jön létre a munkaszerződés, még akkor sem, ha mindkét fél aláírja.
Érdemes ezen kívül más dolgokat is beletenni a munkaszerződésbe. Először is, a munkaviszony időtartamát, hogy határozott vagy határozatlan munkaviszonyról van-e szó. Ha ezt a munkaszerződés nem tartalmazza, akkor automatikusan határozatlan munkaviszonyról van szó.
Ugyanígy a munkaidőt is fontos rögzíteni a szerződésben, hiszen ez alapján mondhatja a munkavállaló, hogy túlórában dolgozott-e vagy sem. Az általános munkaidő, ha másképp nincs rögzítve, napi 8 órát jelent a magyar munkajogban. Ettől eltérően lehet napi négy vagy hat órás munkaviszony is.
A munkavégzés helyét szintén érdemes lehet rögzíteni, már csak azért is, mert előfordulhatnak olyan helyzetek, hogy más helyszínen kell végeznie a munkavállalónak a munkát, ekkor már utazási költségről is lehet szó – egyszóval a munkavégzés helye is lényeges tartozéka a munkaszerződésnek.
A munkaköri leírás nem tartozik a munkaszerződésbe, de egy későbbi dokumentumban ezt is le kell fektetni, ugyancsak a későbbi félreértések és viták elkerülése végett.
A munkaviszony kezdete eltérő megállapodás híján a munkaszerződés megkötését követő nap.
Munkaszerződés módosítása: milyen esetben van erre szükség?
A munkaadó és a munkavállaló közötti viszony a jellegénél fogva alapvetően közép- vagy hosszútávú kapcsolat, és ráadásul bizalmat feltételez. Különösen hosszú távú munkánál fordulhat elő, hogy valamelyik fél részéről a módosulás igénye lép föl. Ha gyermek születik, vagy változik a családi állapot, ha más feladatok adódnak, ha egy kolléga távozik, ha beüt egy világjárvány – ezernyi oka lehet annak, hogy valaki módosítani szeretné a munkáját. Ennek során természetesen a munkaszerződést is módosítani kell.
Sok esetben azonban a körülmények változása független akár a munkáltató, akár a munkavállaló akaratától: ilyenek például a jogszabályi változások, melyek során automatikusan változhat a munka jellege, a bér vagy a munkakörülmény. Igaz, ezt nem módosításnak, hanem módosulásnak hívják, hiszen ez nem a felek akaratától függ. Az egyik legismertebb ilyen eset a minimálbér vagy garantált bérminimum változása.
A való életben sokkal gyakoribb, hogy a munkáltató kezdeményezi a munkaszerződés módosítását, de előfordulhat, hogy a munkavállaló kezdeményez, megváltozott személyes körülmények miatt. Ha például a családi vagy a munkakörülmények lényegesen és tartósan megváltoznak, akkor is szükség van a munkaszerződés módosítására.
A módosítás alapvetően azt a célt szolgálja, hogy a munkaviszony mindkét fél részéről a továbbiakban is tartós legyen, és mindenkinek jó legyen. Ezért nem lehet önkényesen módosítani, és csak olyankor van rá lehetőség, amikor a törvénytől való eltérés nincs tiltva, és csak úgy, hogy a felek közös megegyezésével és kölcsönös akaratából történik.
Mire kell figyelni a munkaszerződést módosítása során, ha változik az alapbér?
Az alapbér akkor változik, ha a minimálbér, illetve a garantált bérminimum változik a törvényi módosításoknál fogva, általában a naptári év január elsején. Ez ugyanis akkor érdekes, ha a munkaszerződésben az alapbér volt megjelölve mint munkabér, mert ilyenkor az alapbérre is vonatkoznak a változások. Ha azonban a bérminimum ennél az összegnél magasabb, a munkaszerződés módosítása nélkül is a munkavállalónak a magasabb összeget, a bérminimumot kell kifizetnie a munkavállalónak. Ennél eggyel ideálisabb, ha erről írásban értesíti a munkavállalót, de a legjobb, ha módosítják a munkaszerződést. A magasabb bér kifizetésének azonban mindenképpen meg kell történnie, a munkaszerződés módosítása nélkül is.
Hogyan kell módosítani a munkaszerződést, ha változik a munkakör?
Munkakör miatt akkor kell módosítani a munkaszerződést, ha az teljesen (és tartósan) megváltozik. Mivel a munkaszerződés általában nem tartalmazza a munkaköri leírást, hiszen azt egy külön dokumentumba foglalják, a szerződésben egy általános munkakör megnevezése található, ami apróbb változásokat rugalmasan elbír. Ha a munkáltató a dolgozó munkakörén apró változtatásokat módosít, vagy a munkakör kiegészül, amíg a munkakör alapvető jellege nem változik, nem kell módosítani a szerződést. Ez még abban az esetben is így van, ha a munkavégzés helyszíne változik meg, pl a munkavállaló a cégen belül más szervezeti egységhez kerül – ha a munkája ugyanaz marad, és a helyszín egyébként sem volt belefoglalva a szerződésbe, akkor nem kell módosítás.
Csak abban az esetben szükséges, ha már annyira eltér az eredeti munkakörtől,
Kell-e munkaszerződést módosítani, ha változik a minimálbér?
A minimálbér, illetve a garantált bérminimum változása automatikusan a munkaszerződés módosulásának minősül, tehát nem kell külön módosítani a szerződést, elég írásban értesíteni. Amennyiben tehát a munkavállaló alapbéren vagy minimálbéren van, a fizetése a megemelkedett minimálbérhez fog igazodni, hiszen a törvény hatálybalépésekor a munkabér emelkedése automatikus.
Munkaszerződés módosítása – minta
A munkaszerződés módosítása során feltétlenül új szerződést készítsünk, ne előre gyártottat. Azonban itt van néhány támpont. Mindenképpen szerepeljen benne minden adat, mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről, valamint a régi szerződés adatai, és a módosítás maga, a munkavállalót vagy a munkáltatót érintő változások.
Pl: Munkszerződés módosítása, mely létrejött egyrészt XY (székhely, cégjegyzékszám, adószám) mint Munkaadó, másrészt YZ (anyja neve, születési hely, idő, lakcím, adószám, taj-szám, bankszámlaszám) mint Munkavállaló, együttesen Szerződő felek között alulírott napon és helyen az alábbi feltételek szerint.
Előzmények:
a korábbi szerződés legfontosabb, kötelező elemei (hely, munkakör, munkabér).
Megállapodás:
a módosítás tartalma (munkakör, munkahely, munkabér, munkaidő stb), a módosítás hatálybalépésének ideje.
Egyéb:
fontos megállapítani a szerződés végén, hogy minden egyéb tekintetben, amelyet nem érint a módosítás, a szerződés változatlanul hatályban marad, valamint hogy a felek mint akaratukkal mindenben megegyezőt írják alá a szerződés módosítását.