• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
Könyvelősziget

Könyvelősziget

Könyvelősziget

  • KATA forgatókönyv
  • Könyvelés
  • Bérszámfejtés
  • Adóbevallás
  • Blog
  • Kapcsolat
Kezdőlap » Blog » KATA forgatókönyv

KATA forgatókönyv

Takács Judit · 2022.07.19. ·

2022. július 12-én az országgyűlés egy olyan törvényt szavazott meg, amely igen sok hazai vállalkozó életét felborítja, és néhány hétig biztosan bizonytalanságban tartja: ez a KATA-sokat, vagyis a kisadózó vállalkozások tételes adóját érintő törvénymódosítás. A törvény 2022 szeptember 1-jén lép életbe, és mint oly sok minden mást, ezt sem előzte meg szakmai egyeztetés, így nem meglepő, ha tüntetések kísérik a folyamatot. A törvényt teljes terjedelmében a Magyar Közlönyben olvashatjuk el.

kata

Mikor jelent meg a KATA törvény?

A törvény július 18-án jelent meg, de nincs arra sok esély így sem, hogy az eddig KATA-s vállalkozók komoly veszteségek nélkül tudjanak továbblépni ebből a helyzetből. A kormány már korábban benyújtotta a 2023-as évre vonatkozó költségvetési törvényjavaslatát, ebben szerepelnek az új KATA-előírások – ezek akkor még máshogy néztek ki. Miután mindenki, akinek kellett, szó nélkül aláírta, most már nagyjából tudjuk, mi vár ránk: a KATA abban a formájában, ahogy korábban ismertük, megszűnik. 

Hogy alakul át a KATA 2022 július 18. után?

A módosítások után a következőképpen fog kinézni az új KATA – legalábbis a 2022 júliusában így néz ki a helyzet: 

  1. először is, csak egyéni vállalkozó folytathat majd KATA-s tevékenységet. Általában eddig is ez volt, de most kiesnek a BT-k, a KKT-k, az ügyvédek és az ügyvédi irodák. A mezőgazdasági őstermelők kivételek, amellett továbbra is lehet KATA-s vállalkozónak lenni. 
  2. Innentől kezdve csak úgy lehet valaki KATA-s, ha főfoglalkozásként csinálja. Ez azt jelenti, hogy kiesnek mindazok, akik eddig főállású munkaviszony, saját jogú vagy rokkantsági nyugdíj, esetleg rehabilitációs vagy rokkantsági eljárás mellett voltak KATA-sok. Ezeken kívül nem lehet KATA-zni társas vállalkozói jogviszony vagy nappali tagozatos tanulmányok mellett, illetve külföldön biztosítottként sem. 
  3. Ha kifizetőtől szerez bevételt, akkor a KATA-alanyiság megszűnik azon a napon, amely megelőzi a bevételt. Ez alól egyetlen kivétel van: a taxisok. Ez lényegében azt jelenti, hogy a KATA-sok az a következő iskolai tanév kezdetétől kizárólag magánszemélyeknek, illetve őstermelőknek adhatnak számlát, őnekik nyújthatnak szolgáltatásokat, csak nekik értékesíthetnek termékeket – cégeknek nem. A fentiekből következik, hogy aki nem adószámos magánszemély és nem őstermelő, hanem cég, az nem is kaphat számlát kisadózótól. 

Mindez elég nehéz helyzet elé állít mindenkit, KATA-sokat, cégeket, magánszemélyeket és könyvelőket egyaránt. Amit jelen pillanatban tenni tudunk, az sajnos nem tűnik túl produktívnak, ez ugyanis a várakozás. 

Miután véglegessé vált az új jogszabály, nem érdemes kapkodni, hiszen egyelőre nincs hova. Hagyjunk időt, praktikusan pár napot vagy egy hetet a könyvelőnkek, hogy át tudja látni a helyzetet, és megoldással tudjon előrukkolni, amikor megrohanják az aggódó ügyfelek. 

Szerencsére a várakozás nem jelent egyúttal tétlenséget: addig is tudunk egy kicsit készülni, elsősorban végiggondolással, merrefelé tovább.

Mikor érdemes KATA-sként folytatni?

Érdemes-e KATA-s maradni? A szolgáltatásunk, értékesítésünk magánszemélyeknek szól-e? Ha nem adunk ki olyan számlát, amely tartalmazza a vevő adószámát, ha a bevételeink kizárólag nem-cégeknek adott szolgáltatásból állnak, akkor előfordulhat, hogy érdemes megmaradni KATA-snak. Ez esetben ezt jelezni kell a Nemzeti Adóhivatal felé a 22T101E jelű nyomtatványon, szeptember 25-ig, és ennyi is az összes teendő. Esetleg, hogy ne lehessen belekötni vagy félreérteni, érdemes kitenni egy táblát az üzletbe a következő felirattal: “Csak magánszemélyeket szolgálunk ki.” 

A másik lehetőség, hogy nem tudunk tovább KATA-sok maradni. Ebben az esetben még nem nyilvánvaló, hogy milyen opcióink vannak, mert még nem jelent meg a végleges jogszabály, és ha megjelenik, az sem biztos, hogy az lesz, amire számítunk az eddigiek alapján. 

Mit érdemes végiggondolni KATA-sként?

A legfontosabb, hogy ne pánikoljunk. Azután a nehéz várakozást kell kibírnunk, hogy ne hívjuk fel azonnal a könyvelőt, aki szintén nem tud még sokkal többet. 

A tűkön ülés napjait és hetei alkalmasak lehetnek a következők végiggondolására: 

A cégünk könyvelésének átnézése: melyek azok a tételek, amelyek a kiadással kapcsolatban merülnek fel – miféle költségei vannak a vállalkozásunknak? A válasz – hogy el tudunk-e számolni benzinpénzt, beszerzési vagy egyéb költséget, ami a vállalkozásunkhoz kapcsolódik – befolyásolja, hogy milyen adózási módot válasszunk a közeljövőben. 

Van ezen kívül még egy kitétel, amely az idei év adózására vonatkozik. Ha valaki a KATA-s vállalkozását 2022. augusztus 31-én megszünteti, 12 millió forint bevételig nem kell megfizetnie a 40%-os különadót. Szeptember elsejéig ugyanis kisadózónak minősül az, akinek a bevétele nem haladja meg a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok számának és másfél millió forintnak a szorzatát, ami pont 12 millió forint. 

Ebből következik, hogy bár július közepe van, vagyis a naptári év fele éppen eltelt, azért érdemes végiggondolni, mennyi bevételünk várható még augusztus 31-ig. Az előírás része, hogy bevételnek számít mindaz az ellenérték, praktikusan pénz, amelyet KATA-sként állítottunk ki, tehát a teljesítés ezen vállalkozói forma keretein és időszakán belül történt. Akkor is, ha ez 2022. augusztus 31-én történt. 

Amenyiben a vállalkozó kiesik a KATA-alanyiság kereteiből, például mert van egy teljes állása, vagy van egy bt-je, esetleg leginkább cégeknek való számlázásból szerez bevételt, a következő lehetőségek előtt áll:

Egyéni vállalkozóként választhatja a vállalkozói jövedelem szerinti adózást, az szja törvény szerint. Igaz, hogy pont ennek elkerülésére voltak oly sokan KATA-sok, hiszen az jóval kedvezőbb a kisadózóknak. Azt sem ismerjük még, hogy hogyan kell erre átjelentkezni, de nagy a valószínűsége, hogy ez lesz az automatikus megoldás. 

A másik lehetőség egyéni vállalkozóként az átalányadózás. Ezt a 2022-es évre október 31-éig kell bejelenteni, hogy pontosan hogyan, azt augusztus 15-én jelenti be a NAV a honlapján.

Cégként szintén két opciónk van: vagy a KIVA-alanyiságot (a kisvállalati adózást) választjuk, vagy pedig a társasági adó hatálya alá jelentkezünk be. Mindkét lehetőség esetén a 22T201T jelű nyomtatványt kell használnunk. Cégként ezen kívül könyvvizsgálóra is szükségünk lesz az adónem-váltás miatt. 

Miután a törvény megjelenik és véglegessé válik, a MINKE, a Minősített Könyvelők Egyesülete további segédanyagokat és táblázatokat fog majd kibocsátani, ezzel is segítve a vállalkozókat és könyvelőiket, hogy megtalálják a helyüket az új adózási formában.

Ha kérdés merülne fel benned, vedd fel velünk a kapcsolatot!

Kérdése van? Lépjen Velünk kapcsolatba!

Egyéb kategória

Elsődleges oldalsáv

Kérjen ajánlatot most!

Mindent meg fogunk tenni azért, hogy cége adó- és pénzügyei tökéletesen rendben legyenek. Csatlatkozzon elégedett ügyfeleinkhez.

Friss és fontos cikkek

  • Mennyi a családi adókedvezmény összege 2023-ban?
  • Hogyan változik a súlyadó 2023-ban?
  • Éves szabadság: hány nap jár 2023-ban?
  • Mik a személyi kedvezmény feltételei 2023-ban?
  • Mennyi az SZJA visszatérítés 2023-ban?
  • Mennyi a minimálbér és a bérminimum 2023-ban?
  • Idegenforgalmi adó mértéke, mentessége, bevallása
  • Hogyan igényeljük a családi pótlékot online?
  • Egyéni vállalkozás szüneteltetése lépésről lépésre
  • Hogyan kell adózni az ingatlan bérbeadása után?

Nem ismeri ki magát a számlák, szabályzatok sokaságán? Kapcsolat

Könyvelősziget

Copyright © 2023 · Monochrome Pro on Genesis Framework · WordPress · Bejelentkezés