Munkaszerződést ideális esetben a munka megkezdése előtt írjuk alá, hiszen ez tartalmaz mindent, ami a munkával kapcsolatos, és a munkavállalóra vonatkozik. Az alábbiakban megnézzük, melyek a munkaszerződés kötelező elemei, hogy melyek azok a legfontosabb alapok, amelyek nélkül a munkaszerződés nem érvényes. És azokat is, amelyek jó, ha benne vannak, a későbbi félreértések elkerülése miatt.
Miért fontos a munkaszerződés?
A munkaszerződés egy jogi dokumentum, amely lefekteti a munkavállaló és a munkaadó közti viszonyt, hogy a későbbiek során ha bármilyen nézeteltérés lenne, ehhez lehet fordulni: ez volt az eredeti megegyezés. Ennek híján mind a munkáltató, mind a munkaválllaló nehéz helyzetbe kerülhet, ha valamelyik fél nem tisztességes módon próbál meg hasznot húzni abból, hogy nincsenek rögzítve a munkakörülmények, és legfőképpen: a fizetés. A munkaszerződés tehát biztonságot ad mindkét félnek, és biztosítja, hogy a szerződésben foglaltaknak tegyenek eleget, hiszen ellenkező esetben jogi következményekkel lehet számolni. A munkaszerződés aláírásával pedig létrejön a munkaviszony, amelyet innentől kezdve a szerződés és a munka törvénykönyve szabályoz.
Milyen esetben kell munkaszerződést kötni?
Minden esetben, amikor valaki egy munkát szeretne elvégeztetni valakivel, és ellenértékként pénzt ajánl fel, munkaszerződést kell kötni. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény az, ami szabályozza ezt. Sok helyen bevett gyakorlat a “feketézés”, vagyis amikor a munkáltató nem hivatalosan, a NAV megkerülésével foglalkoztat valakit, többnyire munkaszerződés nélkül. Ez azonban nem csak illegális, de veszélyes is, hiszen semmi biztosíték nincs arra a szóbeli megegyezésen kívül, hogy akármelyik fél be is tartja a megbeszélteket.
Munkaszerződést tehát minden esetben írásban kell kötni, mert a szóbeli formában megkötött szerződés formai hibás, vagyis érvénytelen, erre a munkavállaló a munkába lépést követő harminc napon belül hivatkozhat. A munkaszerződést lehetséges módosítani, ennek mikéntjéről itt írtunk bővebben.
Melyek a munkaszerződés kötelező elemei?
A munkaszerződést egészen minimalistán is el lehet készíteni, úgy is érvényes, ha pusztán a munkavállaló neve és adatai, a munkáltató cégadatai, valamint a munkakör és az alapbér szerepelnek a szerződésben. Ez a munkaszerződés lelke, a munkakör és az alapbér nélkül nincs érvényes munkaszerződés. Ilyenkor, eltérő megállapodás hiányában teljes munkaidőben történő foglalkoztatás és határozatlan idejű munkaviszony lesz érvényben. Azonban jobban járunk, ha a munkaszerződés kötelező elemein túl a továbbiakat is belefoglaljuk:
A szerződő felek
A szerződő felek a munkavállalót és a munkáltatót jelentik. A munkáltató részéről a cég neve, adószáma, cégjegyzékszáma, székhelye szükséges. Ha a szerződésben nincs külön kiemelve, akkor a cég székhelye a munkavégzés helyszíne. A munkavállaló részéről szükséges adatok a következők: neve, születési helye, ideje, anyja neve, lakcíme, adószáma, társadalombiztosítási azonosítója.
A munkaviszony időtartamának meghatározása
A munkaviszony időtartamát érdemes külön megállapítani: részmunkaidőről van-e szó, s ha igen, az napi hány órát jelent: 2, 4, 6 vagy egyéb. Mely napon kezdődik, és meddig tart a munkaviszony, illetve határozott vagy határozatlan idejű munkaviszonyról van-e szó.
Amennyiben az időtartam nincs megállapítva a munkaszerződésben, úgy automatikusan napi nyolc órás, határozatlan idejű munkaviszony van érvényben. A határozott idejű munkaviszony legfeljebb öt évig tarthat, ezt bizonyos körülmények között meg lehet hosszabbítani. Ennél hosszabb idejű jogviszonynak határozatlan idejűnek kell lennie. Az erre vonatkozó törvényi szabályozás mind a munkaadót, mind a munkavállalót védi a visszaélésektől. Ha a munkaviszony kezdete nincs rögzítve a munkaszerződésben, úgy a munkaszerződést követő nap lesz a munkaviszony kezdő napja.
Az alapbér megállapítása
A munkáltató megállapítja a munkavállalónak juttatott fizetést, az alapbért. Ez minimum a legkisebb kötelező bérminimum. Ezen felül adhat bérpótlékokat pl. hétvégi munkavégzésre, illetve különböző juttatásokat, cafeteriákat, utazási és egyéb támogatásokat, pl. céges eszközök használata, stb. Ezek is megjelenhetnek a szerződésben, de a munkaszerződés kötelező elemei között legalább az alapbérnek szerepelnie kell. A munkabért elsősorban időhöz kötötten kell megadni, tipikusan órabérben vagy havi bérben, esetleg, ritkán, teljesítménybérben. Előfordulhat, főleg projektek esetében, hogy kizárólag teljesítménybérben adják meg az alapbért, de ennek mindig meg kell jelennie külön is a szerződésben, ellenkező esetben az alapbéren felüli juttatásnak számít. A külföldi munkavégzés kivételével minden esetben forintban kell megadni az alapbért.
A munkakör meghatározása
A munkakör meghatározása az egyik olyan elem, amely semmiképpen nem maradhat le a szerződésről, ennek híján nem tudunk munkaszerződésről beszélni. Ez valójában az ellátandó feladatot elvégző munka megnevezése, és részletesen a munkaköri leírás adja meg a pontos feladatokat, de az egyszerű szerződések esetén leggyakrabban egy foglalkozásnév vagy néhány feladat felsorolása jelenti a munkakör meghatározását.
A munkavégzés helyszíne
A munkaszerződés kötelező elemei közé tartozik a Munka Törvénykönyve szerint a munka helyszínének megadása, ezért a szerződésben meg kell említeni a munkavégzés helyszínét, konkrétan, vagyis egy földrajzi helyként. Ha nincs megadva, akkor a munkaadó cégének a telephelye a munkavégzés helyszíne, illetve az a hely, ahol a munkavállaló magát a munkát végzi. Adott esetben változhat is a munkavégzés helyszíne, ilyenkor érdemes a munkaszerződést módosítani, hiszen az utazás költségei szintén vitás kérdés lehet, ha nincs rögzítve.
Mit kell tartalmaznia a munkakör leírásának?
A munkaköri leírás a munkaszerződés kiegészítő eleme. Tartalmaznia kell magát a munkakör megnevezést, valamint hogy hol történik a munkavégzés. Sokszor megjelenik az iskolai végzettség vagy tapasztalat, amelyet az adott munkakör a lehető legjobb teljesítményhez megkövetel. Ezeken kívül leírja a munka folyamatait és tevékenységeit, a konkrét feladatokat. Ez egy általában 6-8 tételből álló lista, már csak az átláthatóság kedvéért is. A munka funkcióit és alkalmasint a munka kapcsolatrendszerét is tartalmazza; ezen gyakorlatilag a munka célját, a munkavállaló felelősségét és a munkafeltételeket értjük. Így a munkaköri leírás tulajdonképpen annak a munkának az összefoglaló, részletes leírása, amelyet az alkalmazottnak végeznie kell. Ha valami új vagy más tevékenységet kell a munkavállalónak elvégeznie, és ez jelentősen különbözik az eddigiektől, akkor a munkaköri leírást is szükséges megváltoztatni.
Mi az a munkáltatói tájékoztató? Mit kell tartalmaznia?
A munkáltatói tájékoztató egy olyan dokumentum, amelyet a munkáltató ad oda a munkavállalónak, a munkába állást követően legkésőbb 15 napon belül. Ez tájékoztatja a munkavállalót a munkával kapcsolatos összes tudnivalóról, beleértve a napi munkaidőt, az alapbért és az azon túli juttatásokat, a munkabér kifizetésének határidejét és módját. Tartalmazza ezeken felül a munkaköri feladatokat, a szabadság mértékét és annak számítási módját, kiadási szabályait, illetve a felmondási idő megállapításának szabályait. Ha valami oknál fogva nem világos számunkra, hogy milyen munkaviszonyban álluk a jelenlegi vagy álltunk egy korábbi munkahelyen, le tudjuk kérdezni az adatokat, erről itt írtunk bővebben. Ha a munkaviszony a munka kezdésétől tizenöt napon belül felbomlik, a munkáltatói tájékoztatót akkor is köteles kiadni a munkáltató a munkavállalónak.