Munkánk során, akár alkalmazottak, akár munkaadók vagyunk, előfordulhat, hogy a határozott idejű munkaszerződés felmondása az, amivel foglalkoznunk kell. Ilyenkor hasznos minden fontos információt megtudni, ami érdekelhet minket. Mutatjuk, mire kell figyelni munkavállalóként, és mire, ha munkaadók vagyunk. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban a munkaviszonyunkat illetően, írtunk a munkaviszony lekérdezéséről is bővebben.
Mi az a határozott idejű munkaszerződés?
A határozott idejű munkaszerződés elnevezés a munkaszerződés időtartamára vonatkozik. Ez kétféle lehet, határozott és határozatlan. A munkaszerződésnek alapjáraton nem kötelező eleme a munka időtartama, hanem csupán a munkakör megnevezése és az alapbér megállapítása. Ha ezen kívül nem tartalmazza a munka időtartamát, akkor határozatlan idejű munkaviszonyról van szó.
A munkaszerződés lejárta kötődhet dátumhoz (ez a leggyakoribb), egy bekövetkező eseményhez (pl. kismama visszatérése a munkába), vagy egy adott projekt vagy feladat elvégzéséhez, meghatározott feladat ellátásához. A határozott idejű munkaszerződés módosításáról itt írtunk bővebben.
A határozott idejű munkaszerződés időtartama tehát meghatározott időre szól, általában néhány hónap vagy év. Azt, hogy egy munkaszerződés határozott idejű, a munkáltatónak nem kell különösebben megindokolnia. Általában projektek szervezésénél vagy egy nagyobb lélegzetű határidős munka elvégzésekor keresnek határozott időre munkaerőt. Előfordulhat az is, hogy ha egy új alkalmazottat vesz fel, a cég először határozott idejű szerződést köt vele.
Mivel a határozott idejű munkaszerződés elsősorban a munkáltató érdekeit szolgálja, a jog fokozottan védi a munkavállalót. A Munka Törvénykönyve szigorúan szabályozza azt, hogy ugyanazzal a munkavállalóval mennyi határozott idejű munkaszerződést lehet kötni adott időn belül, és azt is, hogy a határozott idejű szerződés az öt évet nem haladhatja meg. Az is a munkavállalót védi, hogy a határozott idejű munkaszerződés lejárta után újabb határozott idejű szerződést csak indokolt esetben lehet kötni, ellenkező esetben hat hónapnak el kell telnie. Indokolt esetnek általában az számít, hogy
Ennek a szabálynak az a fő célja, hogy megakadályozza, hogy a munkáltató visszaéljen a helyzetével, és folyamatosan bizonytalan helyzetben tartja a munkavállalót. Abban is megakadályozza a törvény a munkáltatót, hogy a folyamatos határozott idejű szerződések megkötésével ne kelljen kifizetnie a munkaszerződés lejártakor a végkielégítést a munkavállalónak.
Mikor érdemes határozott idejű munkaszerződést kötni?
Amikor a munka végzéséhez hatósági engedély szükséges – ez legtöbbször a tartózkodási engedélyt jelenti – akkor minden esetben határozott idejű munkaszerződést kötnek, az engedély miatt nem is lehetne határozatlan időtartamra szerződést kötni.
A munkáltató dönthet úgy is, hogy a próbaidőnek megfelelő időtartamra, amely általában néhány hónap, határozott idejű szerződést köt. Ez az időszak arra való, hogy megismerjék egymást a munkavállalóval, hogy hogyan dolgozik, hogy érzi magát.
A határozott idejű munkaszerződésnél azonban gyakori, hogy a munkavállaló húzza a száját, hiszen ez nem ad neki kellő biztonságot. Abban az esetben viszont előnyös lehet számára, ha néhány évre kötik a szerződést, hiszen munkáltatói oldalról jóval nehezebb felmondani a határozott idejű munkaszerződést. Ez a szigorú törvényi szabályozások miatt van így, hiszen ha a rögzítettől eltérő időpontban mond fel a munkaadó a munkavállalónak, akkor köteles kifizetni a hátralévő időre járó, legfeljebb tizenkét havi távolléti díjat.
Előnyös lehet a határozott idejű szerződés akkor is, amikor valakinek csak pár éve van hátra a nyugdíjig. Ezzel egyfajta biztonságot tud teremteni magának a hátralévő időre.
Határozott idejű munkaszerződés felmondása: milyen szabályok vonatkoznak rá?
A határozott idejű munkaszerződés érvényessége a lejáratkor egyszerűen megszűnik. Éppen ezért a Munka Törvénykönyve szigorúan szabályozza, hogy a helyzet törékenységéből fakadóan sem a munkáltató, sem a munkavállaló ne kövessen el visszaéléseket. Ez azt jelenti, hogy súlyos anyagi következményei vannak annak, ha valamelyik fél jogellenesen bontja fel a szerződést.
A munkavállalónak meg kell indokolnia, hogy miért bontja fel a szerződést, és ennek az indoknak súlyosabbnak kell lennie annál, mint hogy egy másik, jobban fizető ajánlatot kapott. Az indok csak olyan ok lehet, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, vagy aránytalan sérelemmel járna a körülményeit tekintve.
A munkáltató részéről csak akkor mondható fel a határozott idejű munkaviszony, ha a munkaviszony fenntartása lehetetlenné válik, elháríthatatlan külső okokból, ha csődeljárás alatt áll. Ilyenkor ha azonnali hatályú a felmondás, a munkáltató köteles távolléti díjat fizetni a munkavállalónak, a hátralévő időre, de legfeljebb egy évre.
Mire kell figyelni munkáltatóként, ha határozott idejű munkaszerződést kötünk?
Mindenképpen érdemes végiggondolni, miért akarunk határozott idejű munkaszerződést kötni: próbaidő gyanánt, esetleg egy adott projekt megvalósítása miatt? Fontos tudni, hogy a határozott idejűség a munkáltatót és a munkavállalót egyaránt védi. Jogellenes használata esetén komoly következmények lehetnek annak a félnek a számára, aki a szerződéstől eltérően mond fel.
Határozott idejű munkaszerződés rendszeres jogellenes meghosszabbítása esetén a munkaszerződés automatikusan határozatlan idejűvé válik, ez a munkavállalót védi.
Ha munkáltatóként felmondjuk a határozott idejű szerződést annak lejárta előtt, a következmények attól függnek, hogy indokkal vagy indok nélkül történt. Ha indok nélkül mondunk fel a munkavállalónak, akkor kötelesek vagyunk kifizetni neki a távolléti díjat a hátralévő időre, legfeljebb 12 hónapra. Indokolt esetek csak a következők lehetnek: csődeljárás vagy felszámolási eljárás, a munkavállaló képességére alapított ok (vagyis hogy nem képes ellátni a megbeszélt feladatot), valamint olyan körülmények esetén, amely lehetetlenné teszi a további munkaviszonyt.
Más a helyzet, ha közös megegyezéssel születik felmondás a határozott idejű szerződés ideje alatt, ilyenkor a felek a fentiek figyelembevételével közösen megegyezhetnek a kilépés módjáról és a végkielégítésről.
Mire kell figyelni munkavállalóként, határozott idejű munkaszerződés felmondása esetén?
Munkavállalóként szintén érvényes ránk, hogy a munkaviszony a határozott idejű szerződés lejártakor megszűnik. Ezért a legjobban járunk, ha eleve több éves periódusban gondolkodunk, és a munkavállaló hajlandó 1-5 év közti időtartamra kötni velünk munkaszerződést.
Ha ennél korábban szeretnénk megszüntetni a viszonyt, meg kell indokolnunk nyomós indokkal. Nyomós indoknak nem az számít, hogy egy anyagilag jobban jövedelmező ajánlatot kapott, hanem olyan ok, ami a munkavégzést aránytalanul hátrányossá teszi és ténylegesen ellehetetleníti számára.
Ebben az esetben is ki kell tölteni a felmondási időt. Ha a munkavállaló mégsem tölti ki a megbeszélt felmondási időt, akkor jogellenesnek minősül a felmondása, így a htáralévő időre, legfeljebb három hónapnak megfelelő távolléti díjat kell megfizetnie a munkaadójának.
Vannak kivételes, előre nem látott helyzetek is, amikor sor kerülhet a határozott idejű munkaszerződés felmondására. Ilyen lehet egy komolyabb, hosszú időre elhúzódó betegség, daganatos betegség, vagy az ahhoz kapcsolódó kemoterápia. Ilyen lehet az is, amikor kiderül, hogy a munkavállaló gyermeket vár, vagy a gyermeke ellátása miatt fizetés nélküli szabadságra kényetelen menni. Ebben az esetben a munkavállalót felmondási védelem illeti meg, vagyis nem lehet az állapotával mint indokkal felmondani neki. Ha állapotos a munkavállaló, olyan körülmények illetik meg, amelyek lehetővé teszik a további munkát az állapotára való tekintettel. Azonban még a kismamákra is vonatkozik, hogy rendesen ellássák a munkájukat, s amennyiben ez nem történik meg, az indoklás nélküli felmondást ekkor is alkalmazhatja a munkáltató.
Összefoglalva: a határozott idejű munkaszerződés felmondása mindkét oldalról alapos megfontolást kíván, de vannak olyan helyzetek, amikor erre van szükség, a következmények vállalásával vagy anélkül.