• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
Könyvelősziget

Könyvelősziget

Könyvelősziget

  • KATA forgatókönyv
  • Könyvelés
  • Bérszámfejtés
  • Adóbevallás
  • Blog
  • Kapcsolat
Kezdőlap » Blog » Hogyan igényeljük a családi pótlékot online?

Hogyan igényeljük a családi pótlékot online?

Takács Judit · 2022.11.30. ·

A családi pótlék igénylés online a legegyszerűbb. A családi pótlék az az összeg, amelyet az állam utal el minden hónapban annak a szülőnek, aki saját háztartásában gyermeket nevel. Ez tulajdonképpen egy nevelési, iskoláztatási támogatás, melyet a Magyar Állam már 1912 óta ad a magyar családoknak valamilyen formában. A családi pótlék alanyi jogon jár, mégis minden esetben, minden újabb gyermek megérkezésénél meg kell igényelni. 

Az igénylést lehet hagyományosan, postai úton és személyesen is intézni, mindemellett a technika szerencsére lehetővé teszi, hogy az ügyfélkapu segítségével online is tudjuk kérvényezni a családi pótlékot, akár egy okostelefonról – sorban állás és várakozás nélkül. 

Családi pótlék igénylés online: mit kell tudni róla? 

A családi pótlék a gyermek megszületésétől, vagy örökbefogadás esetén a családba költözésétől jár a gyermeket nevelő szülőnek. De ha gyermeket nevel, gyám, nagyszülő, nevelőszülő is igényelheti a családi pótlékot. Elvált szülő esetén az a szülő kapja, akinél a gyermeket elhelyezték, hiszen ő az, aki gondoskodik róla. A családi pótlék munkanélküli segélyben részesülő álláskereső személyeknek is jár. 

A családi pótlék összege  (mely 2008 óta nem emelkedett) egy gyermek esetén 12.500 forint, 2 gyermek után 13.300 forint gyermekenként, 3 vagy több gyermekes családnál 13.000 forint. Egyedülálló szülő esetén 1500 forinttal növekszik az összet. Az emelt családi pótlék összege tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelők esetén 23.300 illetve egyedülálló esetén 29.500 forint.

Az igényléshez nincs másra szükség, mint internetre, számítógépre vagy telefonra, és az iratainkra. 

Hol találjuk a családi pótlék online igényléséhez szükséges oldalt?

A családi pótlékot a Magyar Államkincstárhoz benyújtott nyomtatvánnyal kell megigényelni. A Magyar Államkincstár erre vonatkozó aloldalán található az a nyomtatvány, amely helyben, letöltés és feltöltés procedúrája nélkül is kitölthető, és a megfelelő gombbal elküldhető. 

Mire figyeljünk a kitöltés során?

A családi pótlék minden hónap első munkanapján megérkezik a szülő bankszámlájára. Augusztusban dupla összeget utalnak, ez azonban valójában a szeptember havi családi pótlék összegével megemelt támogatás, mely a tanévkezdés várható költségeiről hivatott előre gondoskodni. 

A családi élet támogatása jeleként az államkincstár a december havi családtámogatási összegek (családi pótlék, CSED, GYES, GYED) mellé a januárit is el szokta utalni még december hó folyamán. Ez szintén a kiemelt ünnepi időszak megkönnyítésére szolgál, hogy minden család kapjon egy kis támogatást a karácsonyi és szilveszteri ünnepek során. 

A családi pótlék mellékletei közé tartozik a szülő személyi igazolványa vagy személyazonosító egyéb okmány (útlevél, jogosítvány) annak száma, aztán a gyermek személyét azonosító okmány, valamint iskoláskorú gyermek esetén a gyermek tanulói vagy hallgatói jogviszonyáról kiállított igazolás. Ezeket elegendő másolatban benyújtani a megfelelően kitöltött kérvény mellé.

Amennyiben egy család emelt összegű családi pótlékot kér, minden esetben eredeti orvosi igazolást kell csatolni a gyermek egészségügyi állapotáról. 

Hogyan kell elküldeni a kitöltött nyomtatványt?

Az elektronikus beadásnál a kitöltött nyomtatványt az Elküld gombra kattintva lehet elküldeni. Ha hiányosság merülne fel, azokat utólag lehetséges pótolni.

Milyen egyéb módjai vannak a családi pótlék igénylésének?

Családi pótlék igénylés személyesen

A családi pótlékot természetesen személyesen is lehet igényelni, ha valakinek úgy egyszerűbb, vagy erre van inkább lehetősége. A személyes igénylés során a fővárosi vagy helyi Kormányhivatal ügyfélszolgálatára, vagy a helyi kormányablakba kell elmenni a személyes iratokkal (személyi igazolvány, adószám, TAJ-szám együtt. A házastárs vagy élettárs személyes adataira szintén szükség lesz. Több munkahelyen lehetőség van benyújtani a kérelmező munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhelyen is.

Szükség van még magára az igénylő lapra, melyet a Magyar Államkincstár honlapjáról le lehet tölteni PDF-ben – ez esetben kézzel szükséges kitölteni. Az ügyfélkapun belül megtalálható a kérvény online kitölthető változata. 

Ezekkel az iratokkal kell személyesen elmenni, és benyújtani az ügyintézőnek, aki átnézi, hogy hiánytalan-e. 

Családi pótlék igénylés postai úton  

Ha valakinek egyszerűbb, postai úton is megigényelheti a családi pótlékot. A szükséges iratok másolatát vagy orvosi igazolás esetén az eredetit, valamint az igénylő nyomtatványt a Magyar Államkincstár címére kell küldeni, 1919 Budapest címre.

Lehet visszamenőleg is igényelni a családi pótlékot? 

Igen, lehetséges a családi pótlékot utólag, visszamenőleg igényelni. Azonban legfeljebb csak két hónapra visszamenőleg tudják megadni a családi pótlék összegét, ugyanúgy bankszámlára utalva, mint a rendszeres családi pótlék utalása során. 

Egyéb tudnivalók a családi pótlékról

A családi pótlék a gyermek tanulmányai végéig, középfokú tanulmányok elhúzódása esetén azon tanév végéig jár, amelyik évben a diák betölti a 20. évét. A gyermek tankötelessé válásának végétől, illetve az érettségi letételének az évétől a gyermek szülei számára nem jár családi pótlék. Ha azonban vannak testvérei, akkor a szülő kérvényezheti az államkincstárnál, hogy vegyék figyelembe a többi gyermek számára adott családi pótlék számításánál. Ezt minden évben újra igazolni kell tanulói, illetve hallgatói jogviszon-igazolással.

Ez utóbbit, vagyis felsőfokú tanulmányok esetén október 15-ig kell benyújtani, a tanulói jogviszony-igazolást pedig szeptember 30-ig kell igazolni. Felsőoktatás esetén csak az első egyetemi vagy főiskolai szinten folytatott tanulmányok esetén számít bele a családi pótlékba a diák jogviszonya.

A változásokat szintén lehetséges elektronikus úton benyújtani.

Ha az ember elfelejti bejelenteni a változást, és jogalap nélkül fizetik ki a családi pótlékot, úgy az állam visszakövetelheti az összeget.

Speciális esetek

Speciális esetnek számít a családi pótlék szüneteltetése.

Ha a gyermek három hónapnál hosszabb időn keresztül, például ösztöndíjasként külföldön tartózkodik, tehát nem a szülő, gondozó háztartásában, úgy 15 munkanapon belül be kell jelenteni ezt a tényt az Államkincstárnak. A családi pótlék ellátás folyósítását ekkor a megadott időtartamra szüneteltetik.

Ha a 18. életévét betöltött gyermek rendszeres jövedelemre tesz szert, vagyis legalább három egymást követő hónapban jövedelme van, úgy a negyedik hónaptól kezdve a családi pótlék kifizetése megszűnik.

Ugyanígy bármilyen egyéb körülmény esetén is jelezni kell az Államkincstár felé, amely megváltoztatja az ellátást. Ilyen például az egyedülállóság megszűnése, a gyermek a közoktatásból való kikerülése, bármilyen adat (név, lakcím stb) megváltozása, házastárs adatainak (vagy személyének) a változása, vagy ha a betegség vagy tartós fogyatékosság megszűnt.

Szintén speciális esetnek számít a családi pótlék természetben való kifizetése. Ha a gyermek számára a családi pótlékot nem a család bankszámlájára utalja az állam, hanem a gyámhivatalon keresztül, akkor a gyámhivatal egy külön erre a célra létrehozott számlán gyűjti az összeget. Ekkor a család számára természetben adja oda (pl ruha, tankönyv stb).

Lépjen velünk kapcsolatba

Egyéb kategória

Elsődleges oldalsáv

Kérjen ajánlatot most!

Mindent meg fogunk tenni azért, hogy cége adó- és pénzügyei tökéletesen rendben legyenek. Csatlatkozzon elégedett ügyfeleinkhez.

Kérem, csak akkor írjon, ha céges, vállalkozói szolgáltatásra van szüksége könyvelés, bérszámfejtés, adóbevallás területén. Magánjellegű megkeresésekre (pl. visszatérítés) sajnos nem áll módunkban válaszolni.

Friss és fontos cikkek

  • Mikor kell kettős könyvelést vezetnünk? Hogyan működik?
  • Mit kell tudni az őstermelők adózásáról?
  • Útmutató: mit kell tudni az eSZJA-ról?
  • Mennyi a családi adókedvezmény összege 2023-ban?
  • Hogyan változik a súlyadó 2023-ban?
  • Éves szabadság: hány nap jár 2023-ban?
  • Mik a személyi kedvezmény feltételei 2023-ban?
  • Mennyi az SZJA visszatérítés 2023-ban?
  • Mennyi a minimálbér és a bérminimum 2023-ban?
  • Idegenforgalmi adó mértéke, mentessége, bevallása

Nem ismeri ki magát a számlák, szabályzatok sokaságán? Kapcsolat

Könyvelősziget

Copyright © 2025 · Monochrome Pro on Genesis Framework · WordPress · Bejelentkezés