• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
Könyvelősziget

Könyvelősziget

Könyvelősziget

  • KATA forgatókönyv
  • Könyvelés
  • Bérszámfejtés
  • Adóbevallás
  • Blog
  • Kapcsolat
Kezdőlap » Blog » Mennyi CSED jár nekem? Hogyan tudom kiszámítani?

Mennyi CSED jár nekem? Hogyan tudom kiszámítani?

Takács Judit · 2022.09.14. ·

A CSED egyike a rejtélyesnek tűnő mozaikszavaknak, melyekkel a gyermekkel otthon lévők anyák szoktak dobálózni. A magyar állam a kisgyermekeket nevelő szülőket a gyermek három éves koráig támogatja pénzösszeggel, ezek közül a legelsőként igénybe vehető a CSED, amelyet az első nagyjából fél évben kap az anya (ritkább esetekben az apa). Az alábbiakban végigvesszük, hogy mennyi támogatást kaphat az államtól az anya, és hogy hogyan működik a CSED számítása: hogy mennyi pénzre számíthatunk.

CSED számítása: mi az a CSED? 

A CSED azt jelenti: CSEcsemőgondozásási Díj. Minden anya, aki gyermeket szül és csecsemőt nevel Magyarországon, jogosult rá. Ez azt jelenti, hogy a nem hétköznapi esetek is ide tartoznak: ha valaki örökbe fogad egy gyermeket, akkor is jogosult CSED-re, ez lehet az apa és az anya is. Mindez független attól, hogy a gondozó házasságban él-e: aki csecsemőt gondoz, az kap CSED-et. Ez a lényeg: az újszülött babát gondozó szülő pénzbeli támogatást kap a magyar államtól. A CSED a szülési szabadság időtartamával megegyezik: ez 24 hetet jelent, hónapban számolva 5-6 hónap. 

Ki jogosult a CSED-re? 

CSED-re jogosult az, aki a szülést megelőző két évben összesen legalább 365 napot biztosítva volt. Az ellátásnak nem kell folyamatosnak lennie, de valamilyen jogviszonyt szükséges felmutatni.

Mikor vagyok jogosult szülő nőként a CSED-re?

Szülő nőként a fenti feltételnek kell teljesülnie: a társadalombiztosításnak a megelőző két évben összesen 365 nap lefedettségűnek szükséges lennie; ez a feltétele a többi gyermekgondozási támogatásnak, a GYED-nek és a GYES-nek is. Fontos kitétel még, hogy a biztosítottság ideje alatt vagy annak megszűnését követő 42 napon belül szülessen meg a gyermek. 

Ha szülő nőként valaki még nem állt munkában a szülést megelőző két évben, hanem felsőoktatásban tanuló diák esetén nappali tagozatos jogviszonya volt legalább két félévig, úgy igényelhet hallgatói, ún. diplomás CSED. Ebben az esetben a CSED nem lehet kevesebb, mint a diplomás GYED, ami a mindenkori minimálbérnek a 70%-a, mesterképzés, osztatlan képzés vagy doktori iskola esetén a garantált bérminimum 70%-a. 

Milyen más esetekben lehetek jogosult a CSED-re?  

Örökbefogadó szülőként is jogosult lehet az anya CSED-re a gyermek gondozásba vételének napjától. Ennek ugyanúgy feltétele az előző két éven belüli 365 nap biztosított jogviszony, ez esetben a CSED időtartama szintén 24 hét, vagyis 168 nap. Az apa is igényelheti a CSED-et, ha az anya elhalálozik, nem tud részt venni a nevelésben az egészségi állapota miatt, vagy ha az apa egyedül fogadja örökbe a gyermeket. 

CSED számítása: mikor nem jár?

Abban az esetben nem jár a CSED, ha az igénybe vevő bármilyen jogviszonyban (akár egyszerűsített foglalkoztatásban is) keresőtevékenységet folytat. Ez alól kivétel a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony. 

Mennyi időre jár a CSED? 

A CSED a szülő nő esetén 24 hétre, 168 napra jár, és leghamarabb négy héttel a szülés előtt már elindul a folyósítás. Ebből legfeljebb négy hetet a szülés előtt (a szülés várhatóan bekövetkező, kiírt időpontjáról van szó) is ki lehet venni. Négy hétnél kevesebb idő is lehet, a szülés kiírt időpontja előtti négy hét bármelyik napjától igényelhető, azonban legkésőbb a szülés napján elindul. Koraszülött gyermek esetén automatikusan a szülés napján indul el a CSED-re való jogosultság, függetlenül attól, hogy a szülés időpontja a kiírt időponttól hány hét távolságra van. 

CSED számítása: milyen jövedelmek alapján számolják ki?

A CSED és az összes többi gyermekgondozási díj kiszámításának az alapja a naptári napi jövedelem. Ezt úgy számolják ki, hogy azt a jövedelmet veszik figyelembe, mely a jogosultság kezdőnapján érvényes, járulékalapot képző jövedelmet veszik figyelembe. 

Az első eset, amikor a CSED-re való jogosultság kezdetétől visszaszámolva három hónapot az igénylő rendelkezik biztosítási jogviszonyban 180 nap naptári napi jövedelemmel, valamint ez a 180 nap folyamatos biztosítási jogviszonyt jelent, úgy ez a 180 nap az alapja a naptári napi CSED díjnak. 

A második lehetőség ugyanígy: az igénylő a jogosultság kezdő napját megelőző harmadik hónaptól visszaszámolva rendelkezik 120 naptári naptári napi jövedelemmel biztosítási jogviszonyában. 

Ha egyik eset sem áll fönt, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében határozzák meg a naptári napi díj alapját (kivéve, ha szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb, mert akkor a jövedelem szerint számolják).

A CSED (a GYED-del és a GYES-sel ellentétben) ennek a jövedelemnek a 100%-a, és bruttó összeg, tb-járulékot azonban nem kell belőle fizetni, csak a jövedelemadó és a szociális hozzájárulás kerül belőle levonásra. 

Mennyi az álláskeresési ellátásban részesülők csecsemőgondozási díjának összege?

Amennyiben valaki álláskeresési ellátásban részesül, és úgy igényel csecsemőgondozási díjat, úgy a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapján kell kiszámítani a CSED-et. Annyi kitétel van még ennek kapcsán, hogy az ellátás alapját képező napi díj nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás összegének harmincad részét. 

Hogyan igényeljük a csecsemőgondozási díjat? 

A csecsemőgondozási díj igénylésének mikéntje attól függ, hogy van vagy volt-e a szülés előtt munkahelyünk.

Ha alkalmazásban állunk, a foglalkoztatónál kell bejelenteni az igénylést többnyire a szülés előtt. A megfelelő igénylő lapot, a “Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” c. nyomtatványt szükséges hozzá kitölteni. Ezt a munkaadónak kell odaadni, a jogviszony lejárta után is. Ha a munkahely jogutód nélkül szűnt meg, akkor a székhely szerint illetékes kormányablakhoz kell fordulni a kérvénnyel.

Hiánytalan benyújtás esetén 8 napon belül elbírálják a kérvényt. 

Egyéni vállalkozó, őstermelő vagy önfoglalkoztató szintén a székhely szerinti kormányhivatalhoz kell benyújtsa az igénylőlapot elektronikus úton, a kormányablakon keresztül. Ehhez a következő nevű nyomtatványra lesz szükség: “Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, örökbefogadói díj, baleseti táppénz igényléséhez”.

A papírmunka egyszerűsítése érdekében lehetőség van a CSED és a GYED együttes igénylésére, a “Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” elnevezésű dokumentummal. Ez különösen akkor hasznos, amikor az anya a szülés előtt vagy után váratlan nehézségekkel szembesül. Így legalább ezeket a köröket nem kell kétszer megtenni, egy nyomtatványon van lehetőség igényelni mindkét támogatást. 

Milyen dokumentumokat kell csatolni?

Bizonyos esetekben szükség lehet igazolni a biztosítási jogviszonyt, az “Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” c. nyomtatványon. Ez általában akkor szükséges, ha az igénylő munkaviszonya a szülés előtt megszűnt, vagy más munkahelye volt a szülést megelőző két évben. 

Diplomás CSED, GYED esetén szükséges lehet a tanulói jogviszony igazolása a szakképző intézmény vagy felsőoktatási intézmény részéről, egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéről. 

Ha a születés napjától vesszük igénybe a CSED-et, akkor a gyermek születési anyakönyvi kivonatát is szükséges csatolni az igényléshez a társadalombiztosítási kifizető helynél. 

Kérdése van? Lépjen Velünk kapcsolatba!

Egyéb kategória

Elsődleges oldalsáv

Kérjen ajánlatot most!

Mindent meg fogunk tenni azért, hogy cége adó- és pénzügyei tökéletesen rendben legyenek. Csatlatkozzon elégedett ügyfeleinkhez.

Friss és fontos cikkek

  • Mennyi a családi adókedvezmény összege 2023-ban?
  • Hogyan változik a súlyadó 2023-ban?
  • Éves szabadság: hány nap jár 2023-ban?
  • Mik a személyi kedvezmény feltételei 2023-ban?
  • Mennyi az SZJA visszatérítés 2023-ban?
  • Mennyi a minimálbér és a bérminimum 2023-ban?
  • Idegenforgalmi adó mértéke, mentessége, bevallása
  • Hogyan igényeljük a családi pótlékot online?
  • Egyéni vállalkozás szüneteltetése lépésről lépésre
  • Hogyan kell adózni az ingatlan bérbeadása után?

Nem ismeri ki magát a számlák, szabályzatok sokaságán? Kapcsolat

Könyvelősziget

Copyright © 2023 · Monochrome Pro on Genesis Framework · WordPress · Bejelentkezés