A súlyadó a gépjárművek üzembentartóit és tulajdonosait terhelő kötelezettség, amit minden hazai, forgalomba helyezett jármű után meg kell fizetni. Az adókötelezettség minden év első napján jön létre. 2007 óta a súlyadó hivatalos neve gépjárműadó, 2021 óta a NAV és nem a helyi önkormányzatok alá tartozó adónem. A súlyadó nem azonos a cégautóadóval, aminek összege idén jelentősen változik. A súlyadót érintő komolyabb változást nem jelentett be a kormány 2023-ban, de érdemes feleleveníteni a legfontosabb információkat.
Mi az a súlyadó?
A súlyadó a hazai gépjárművekre kivetett adó. 1992-től 2021-ig az önkormányzatok bevételeit növelte, amiből úthálózatukat tarthatták karban. 2021 után a központi költségvetésbe folyik be ez az összeg, ahol hivatalosan a világjárvány elleni védekezést szolgálja.
Hogyan számítják a súlyadót?
A súlyadót minden forgalomból nem kivont, magyar rendszámtáblával ellátott gépjármű és pótkocsi vagy utánfutó után meg kell fizetni. A személygépjárművek esetében az autó teljesítménye alapján kell az adót megfizetnünk, minél nagyobb a teljesítmény, annál magasabb az adó. A súlyadó mértéke az autó korával együtt sávosan csökken: ugyanakkora teljesítményű idősebb autó súlyadója kisebb, mint egy újé.
Személyautók esetében a súlyadó mértéke kilowattonként:
- 1-3 éves járművek: 345 Ft/kW
- 4-7 éves járművek: 300 Ft/kW
- 8-11 éves járművek: 230 Ft/kW
- 12-15 éves járművek: 185 Ft/kW
- 16 évnél idősebb járművek: 140 Ft/kW
Az autóbuszok, lakókocsik, tehergépjárművek és nyergesvontatók esetében a számításnál két tényező számít a súlyadó megállapításánál: saját tömegük és terhelhetőségük, valamint rugózási rendszerük. A légrugós vagy más útkímélő tengelyű járművel adója alacsonyabb, mint ahogyan kedvezményben részesülhetnek a magasabb környezetvédelmi osztályba sorolt járművek is. Általános esetben minden megkezdett 100 kg után 1380 forintot, légrugós járművek esetében pedig 850 forintot kell megfizetni.
Az ideiglenesen forgalomba helyezett vagy próbajárművek esetén a fentiektől független, egységesen megállapított összeget kell megfizetnie a rendszámot igénylőnek. Ideiglenes rendszámtáblával ellátott személyautók után 10 000 forintot, tehergépjárművek után 46 000 forintot kell fizetni, a próbajárművek adója 23 000 forint.
Mi az a gépjárműadó törvény?
A súlyadó és a gépjárműadó ugyanazt a fogalmat takarja. A súlyadó elnevezés onnan származik, hogy 1992 és 2007 között az adó alapját a gépjármű össztömege jelentette, majd ezt követően a jármú teljesítménye. (Tehergépjárművek és autóbuszok esetében máig számít az össztömeg.) 2007 után elterjedt a teljesítményadó kifejezés is.
A cikkben leírtak több törvény rendelkezéseit is felhasználják, de a súlyadót máig alapvetően meghatározó szabályozás az 1991. évi LXXXII. törvény a gépjárműadóról.
A gépjárműadó nem azonos a cégautóadóval, annak mértékét jelentősen befolyásolja az extraprofitról szóló 197/2022. (VI. 4.) Kormányrendelet 6. §-a.
Milyen járművek élveznek súlyadó mentességet?
Az alábbi típusú járművek esetén nem szükséges súlyadót fizetni:
- mezőgazdasági vontató
- munkagép
- lassú jármű és annak pótkocsija
- négykerekű segédmotoros kerékpár
- méhesházas gépjármű (méhkaptárakat tároló jármű vagy utánfutó)
- OT (muzeális minősítésű jármű), CD (diplomaták) és Z (forgalomba nem helyezett, külföldi értékesítésre szánt jármű) rendszámtáblás járművek
A súlyadó alóli mentességet a lakóhelyünk szerinti NAV igazgatósághoz kell benyújtanunk, az ehhez szükséges nyomtatványok minden ügyfélszolgálaton megtalálhatóak. A NAV honlapján elektronikusan is van lehetőség kitölteni és beküldeni a szükséges dokumentumokat.
Mentesülünk a súlyadó megfizetése alól, ha járművünket ellopják és azt 15 napon belül jelentjük a közlekedési hatóságnál. Ebben az esetben gépjárműadó-kötelezettségünk szünetel a lopást követő év végéig vagy az autó előkerültéig.
A gépjármű adottságaitól függetlenül mentesülnek a súlyadó megfizetése alól:
- a költségvetési szervek járművei
- a társasági adókötelezettséggel nem rendelkező egyesületek és alapítványok járművei
- a döntően helyi tömegközlekedésben résztvevő autóbuszok
- az egyházak járművei
- a tűzoltó szerkocsik
- a súlyos mozgáskorlátozottat vagy fogyatékossággal élő személy szállítását szolgáló járművek
- a környezetkímélő gépkocsik
- a fegyveres erők járművei
- nemzetközi szerződések alapján mentességet élvezők
Környezetkímélő gépkocsinak számít az alacsony zajterhelésű és károsanyag-kibocsátású jármű, például az elektromos autó. Az átsorolás a műszaki vizsga alkalmával kérhető.
Kinek kell súlyadót fizetnie?
A súlyadót az köteles megfizetni, akinek a nevére szól az autó forgalmi engedélye az adott év első napján – ez lehet az üzembentartó vagy a jármű tulajdonosa. Természetesen év közben újonnan forgalomba helyezett járművekre is kell súlyadót fizetni. A kötelezettség a bejegyzést követő hónap első napjától él és az adó időarányos részét kell megfizetni.
Ha nem új forgalomba helyezés történik, de a tulajdonos személye megváltozik, azaz valaki használt autót elad vagy vásárol, az adófizetési kötelezettség csak az adásvételi szerződést követő évben változik. Ennek alapján akkor is meg kell fizetnie az eladónak az egész éves súlyadót, ha az adásvétel februárban történik, míg az új tulajdonos csak a következő évben fizet adót. A közlekedési hatóság nem értesül automatikusan az adásvételről, azt az eladó és a vevő is bejelentheti. Az eladó számára ez azért fontos, mert csak ebben az esetben mentesül az adófizetési kötelezettség alól. Ez igaz forgalomból kivont jármű eladására is: ha az eladó nem jelenti ezt a hatóságnál és a járművet forgalomba helyezik, neki kell megfizetnie az adót.
Ha valaki használtan vásárol autót év közben, majd ugyanabban az évben eladja és az adásvételt minden esetben 15 napon belül jelenti a közlekedési hatóságnál, akkor nem kell súlyadót fizetnie.
A súlyadó fizetési kötelezettség megszűnik a jármű forgalomból való kivonásával a hónap utolsó napján.
Ha az üzembentartó meghal vagy a céget törlik, akkor az adófizetési kötelezettség a tulajdonosra hárul, amennyiben ilyen nincs, akkor arra, akinek a nevére elsőként ismét bejegyzik a gépjárművet.
Kinek a részére kell fizetnünk?
A súlyadót 2021-től a NAV részére kell megfizetnünk. Korábban helyi adóként az önkormányzatok szedték be a súlyadót.
Hogyan kell a súlyadót befizetni?
Minden jármű forgalomba helyezése egyben adóbejelentés is, így a súlyadóra külön nem szükséges regisztrálnunk. A kötelezettségről a NAV értesítést küld a kötelezett részére, amiben a teljesítés részleteit is ismerteti. Ugyanez igaz a forgalomból történő kivonásra is.
A súlyadót kerekítés nélkül, a NAV belföldi gépjárműadó bevételi számlára kell befizetni. Nagyon fontos, hogy beírjuk a banki átutalás közlemény rovatába adószámunkat vagy adóazonosító jelünket valamint ezt követően a jármű rendszámát, mert ennek hiányában nem biztos, hogy célba ér befizetésünk.
Meddig kell a súlyadót fizetni?
Az éves gépjárműadót két részletben kell megfizetni. Az első részlet esedékessége március 15. a másodiké szeptember 15. Amennyiben az adókötelezettség év közben keletkezik, akkor a súlyadó időarányos részét 15 napon belül kell megfizetni.
Amennyiben a súlyadó elmaradás meghaladja az egy évnyi adótételt, a NAV kezdeményezheti a gépjármű forgalomból történő kivonását.
Hogyan változik a súlyadó 2023-ban?
A súlyadó 2023-ban nem változik jelentősen az előző évhez képest. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hasonló logikán alapuló cégautóadó ugyanakkor közel duplájára emelkedik.