Az egyszerűsített végelszámolás egy könnyebb és egyszerűbb folyamat, mint a “rendes” végelszámolás. Minden esetben a cég megszűnésének folyamatáról van szó. Az egyszerűsített eljárás azonban nevével ellentétben annyira mégsem egyszerű. Ezért ha ebben gondolkodunk, hasznos lehet, ha előre tájékozódunk, és felkészülünk rá. Az alábbiakban lépésről lépésre megmutatunk mindent, ami szükséges ahhoz, hogy naprakészek legyünk az egyszerűsített végelszámolásban.
Mit jelent az egyszerűsített végelszámolás?
A végelszámoláskor a cég tulajdonosa vagy tulajdonosai az eddigi gazdasági tevékenységet valamilyen okból nem folytatják tovább, és nem is adják el. Ez sokszor azért van, mert már nem eléggé jövedelmező, vagy nincs elég tőke fenntartani, de lehet a cég növekedésének is egy szükséges lépése. A céget tehát lényegében felszámolják: ennek a folyamata a végelszámolás. A fő szabályokat a 2006. évi V. törvény, vagyis a Cégtörvény tartalmazza.
Az egyszerűsített végelszámolás az a folyamat, amelynek során egy cég megszűnik, és minden hivatalos formaság megtörténik. Azért egyszerűsített, mert nem a teljes, ügyvédet és könyvvizsgálót is igénybe vevő folyamatról van szó, ami nagyban leegyszerűsíti a cég vezetőjének a dolgát a vállalkozás megszüntetése során. Ez a rendes végelszámoláshoz képest adminisztrációban és költségekben is kevesebb kötelezettséggel jár.
A cég megszűnhet jogutódlással vagy jogutód nélkül. Előbbi esetben átalakulásról, egyesülésről vagy szétválásról beszélünk, hiszen ilyenkor a cég tulajdonosai változnak, a gazdasági társulás azonban megmarad. Utóbbi esetben, ha jogutód nélkül szűnik meg a cég, kerül sor az egyszerűsített vagy a rendes végelszámolásra.
A végelszámolás mindig saját elhatározásból történik, szemben mondjuk a felszámolással, amely pl. fizetésképtelenség esetén a cégbíróság döntése alapján indul meg. A végelszámolás sikeres végeztével a cégbíróság törli a cégjegyzékből a gazdasági társaságot.
A végső célja a végelszámolásnak, hogy számba vegye és összesítse a cég vagyonát, a kötelezettségeket és jogosultságokat, tartozásokat és nyereségeket, és azzal véglegesen elszámoljon, majd ezt követően a céget megszüntesse. Elsősorban arra fókuszál, hogy milyen vagyona van a gazdasági társaságnak, és vannak-e hitelezői igények.
Kiknek érdemes egyszerűsített végelszámolást választani?
Az egyszerűsített végelszámolást azok választhatják, akik nem kötelezettek könyvvizsgálóra, és egyidejűleg vállalják, hogy az végelszámolást annak bejelentését követő 150 napon belül befejezik. Ilyenkor a cég nem választ végelszámolót, hanem a cég tisztségviselői maguk látják el ezt a feladatot. Ilyenkor ügyvédi közreműködésre sincs szükség, ami szintén egyszerűsíti és gazdaságosabbá teszi a végelszámolási folyamatot.
Hova kell beadni az egyszerűsített végelszámolást?
Az egész folyamat kezdetén a végelszámolást végrehajtó cégvezetőnek vagy képviselőjének elő kell készíteni a gazdasági tevékenységet lezáró és az azt megelőző időszakra vonatkozó adóbevallásokat.
A T201T adatlapot a végelszámolás során keletkező bejelentésekkel be kell nyújtani a NAV-nak az Ügyfélkapun keresztül. Ezt szükséges a végelszámolás elhatározásakor és befejezésekor megtenni, és akkor is, ha a cég továbbműködésének szándékával kerül sor a végelszámolásra.
Ezzel a változásbejelentéssel egyidőben a cégbíróságnak elektronikus úton az elfogadott vagyonfelosztási javaslatot és határozatot is el kell küldeni, ehhez minta található az alábbi weboldalon.
Melyek a legfontosabb lépések az egyszerűsített végelszámolás során?
Legelőször a NAV-nak be kell jelenteni a végelszámolási eljárás megindítását, az adójogi szabályoknak megfelelően, a T201T nyomtatványon. A NAV továbbítja majd a benyújtott dokumentumokat az illetékes cégbíróság felé, az pedig az adóhatóság elektronikus formájú értesítése után feljegyzi a kezdő időpontot.
A cégbíróság közzéteszi a Cégközlönyben a cég végelszámolásának megindítását, Ezt követően a hitelelezők igényt formálhatnak 40 napon belül a tartozásuk megfizetésére.
Mindemellett a cégnek be kell nyújtania a NAV felé az adóbevallásokat, akkor is, ha nincsen fizetési kötelezettsége. 30 napon belül kell a tevékenységet lezáró bevallást benyújtani, valamint a számviteli beszámolót szintúgy.
Az egyszerűsített végelszámolás végét ugyanúgy a T201T nyomtatványon szükséges bejelenteni a NAV felé, aki továbbítja azt a cégbíróságnak. Ezzel egyidőben a cég a cégbíróságnak a cégiratokat is el kell küldje elektronikus úton.
Milyen költségei vannak az egyszerűsített végelszámolásnak?
Maga az eljárás nem kerül pénzbe, azonban járulékos költségekre fel kell készülni. Még ha az egyszerűsített végelszámolás során ügyvédi közreműködésre nincs is szükség, adóbevallást és számviteli beszámolót mindenképpen szükséges beadni a cég megszüntetése során. Ez tehát könyvelői költségekkel jár.
Ha a cégnek hitelezői vannak, akik a rendelkezésükre álló 40 napon belül előállnak a követeléseikkel, azokat is meg kell fizetni, ha máshogy nem, a részvényesek vagy a cég tulajdonosának privát vagyonából.
Mennyi ideig tart az egyszerűsített végelszámolás?
A kezdéstől számítva legfeljebb 150 napon belül el kell végezni az egyszerűsített végelszámolást. Tehát nagyjából 5 hónap van arra, hogy a cég tulajdonosa minden adminisztrációt és követelést, minden bevallást és benyújtandó dokumentumot megfelelő módon elintézzen.
A NAV 30 napon belül megküldi a szükséges dokumentációt a törléshez.
Előfordulhat azonban, hogy az ügyintézés valami miatt időcsúszást eredményez. Ha vitatott hitelező lép fel, esetleg a cég peres eljárás alatt van, valamint végelszámolási kifogás esetén, megtörténhet, hogy 150 napon belül nem fejeződik be az egyszerűsített végelszámolás. Ebben az esetben át kell térni az általános szabályok szerinti végelszámolásra, amelyre három év áll rendelkezésre, viszont sokkal költségesebb, és több papírmunkával is jár.
Amennyiben a végelszámolás szabályszerűen lezajlott és befejeződött, a benyújtástól számítva 150 nap után a cégbíróság törli a céget a cégjegyzékből, és ezzel a cég megszűnik.
Mire kell figyelni az egyszerűsített végelszámolás előtt, alatt és után?
A várható költségek nem merülnek ki az egyszerűsített végelszámolás folyamatával. Amíg az ügyeket intézzük, az is máshonnan veszi el az energiánkat és az időt a pénzkereseti lehetőségekre. Mindenesetre érdemes némi tartalékkal felkészülni egy cég megszüntetésére.
Ne feledjük, hogy míg a cég végelszámolás alatt van, addig is felmerülnek bizonyos költségek, amelyeket fontos észben tartani: a személyi jövedelemadó és a szociális hozzájárulási adót ugyanúgy a vállalkozásból származó jövedelem alapján fizeti be a cég.
Fontos lehet még a várható késedelmi pótlék, illetve ha van tagi kölcsön, annak visszafizetéséről is gondoskodni kell.
A cég vezetőjének az egyszerűsített végelszámolás ideje alatt lehetősége van meggondolni magát, és megszüntetni az eljárást, illetve elhatározhatja a cég működésének a folytatását. Ezeket a döntéseket ugyanígy a T201T nyomtatványon kell benyújtani a NAV felé.
Fontos, hogy a végelszámolásról értesíteni szükséges még a helyi önkormányzatot, valamint a cég számláját vezető bankot is.
Ha bármiben elakadnánk a folyamat során, közel van a segítség.