Amikor céges autóra vagy lízingelt gondolunk, elsősorban bizonyára az előnyök jutnak eszünkbe: rengeteg költséget el tudunk számolni cégként Azonban a gépjárműadón és a költségeken túl cégautó adó is terheli azt, aki használja az autót, és erről okosabb nem megfeledkezni. Az alábbiakban összeszedtünk mindent, amit a cégautó adóról tudni kell.
Mi az a cégautó adó?
A céges autók virágkorukat élik manapság, hiszen sokan vannak, akik munkaügyben utaznak, akár sok száz kilométereket hetente. Az árufuvarozásban és a személyszállításban egyaránt hasznos, ha van céges autónk, de a használattól függően nem mindegy, hogy milyen típusú autót használunk. A magas presztízsű autókat nem érdemes árufuvarozásra használni, és fordítva, egy kisteherautóval hiába is mennénk el üzletet kötni. Érdemes tehát odafigyelni az autó kiválasztásakor arra, hogy milyen típusú, és milyen minőségű az az autó.
A cégautó adó az az adó, amelyet a céges tulajdonban lévő autó után fizetünk. Az összeget önadózással állapítjuk meg negyedévente, majd fizetjük be a NAV-nak.
Azon céges autó után kell cégautó adót fizeni, amely személygépkocsinak minősül, vagyis maximum 8 fő szállítására alkalmas a sofőrrel együtt (hétköznapi nyelven szólva 7 személyes), és nem haladja meg a 2500 kilogrammot. Ezen kívül magyar rendszáma van, és nem magánszemély, hanem cég vagy vállalat tulajdonában van, és négy vagy három gumiabroncskerékkel van felszerelve. .
Az is számít, hogy az autóra költséget számolnak el. Ez a költség lehet üzemanyag és kenőanyag költsége, a tartalék alkatrészek költsége, javítás és karbantartás díja, a lízingelt kocsi bérleti vagy lízingdíja, a felelősségbiztosítás, a baleseti adó, a casco, az értékcsökkenési leírás.
Kinek kell adót fizetnie céges autó után?
Az adófizető röviden: a gépjármű tulajdonosa.
Általában annak a vállalkozásnak kell fizetnie, amelynek a tulajdona az autó. Más esetek is lehetségesek, például operatív lízing esetén a bérbeadó és a bérbevevő együttesen (bár ekkor kétszer adóznak), vagy a flottakezelő, ha az ő tulajdonában marad az autó.
Kivételt képeznek a lízingelt és a külföldön bérelt autók, ez esetben nem a tulajdonos fizet.
Pénzügyi lízing esetén a kocsit lízingelő vállalkozás az, aki az adót megfizeti, ha pedig egy vállalkozás külföldön bérel autót, úgy ő fizeti meg az adót is utána – de ezt a díjat költségként elszámolhatja.
Mennyi a cégautó adó? Mitől függ a cégautó adó mértéke?
A cégautó törvény szerint az autó környezetvédelmi besorolása és a jármű kW-ban megadott teljesítménye a két fő kritérium, amely alapján kiszámítják a cégautó-adót.
Hogyan változott a cégautó adó mértéke 2022-ben?
A cégautó adó mértéke 2022. július elsejével közel a duplájára nőtt.
1. | Teljesítmény (kW) | „0”-„4” környezetvédelmi osztályjelzések esetén | „6”-„10” környezetvédelmi osztályjelzések esetén | „5”, „14-15” környezetvédelmi osztályjelzések esetén |
2. | 0-50 | 30 500 forint | 16 000 forint | 14 000 forint |
3. | 51-90 | 41 000 forint | 20 000 forint | 16 000 forint |
4. | 91-120 | 61 000 forint | 41 000 forint | 20 000 forint |
5. | 120 felett | 81 000 forint | 61 000 forint | 41 000 forint |
Meddig kell befizetni a cégautó adót?
A cégautó autóadót negyedévente kell befizetni, a negyedévet követő hónap 20. napjáig. Önadózással kell megállapítani az adó mértékét, ez azt jelenti, hogy meg kell állapítani a céges autó után járó adót, be kell vallani, valamint be is kell fizetni.
Ki élvez cégautó adómentességet?
A cégautó adó megfizetése alól mentességet élvez az, aki az üzleti útjain használt autót kiküldetési rendelvényen vezeti. Ez esetben ugyanis olyan bizonylattal rendelkezik a z autó használója, amellyel a teljes üzleti utat el tudja számolni üzleti célra. A kiküldetési rendelvényt a tartalmi követelményeknek megfelelően kell vezetni, mert szigorú számadású bizonylat, tehát nem lehet egyszerűen papíron vagy táblázatban leírni.
Mentesülnek továbbá a cégautó adó megfizetése alól a következők:
- megkülönböztető jelzést adó készülékkel felszerelt autók (mentő, tűzoltó, rendőrautó, etc)
- egyházi jogi személyek, vallási tevékenységeikhez és az azokhoz szorosan kötődő dolgokhoz – például egy pap, aki ellátja a körzetében lévő kistelepüléseket, vasárnaponként misét tartani, vagy az időseket stb látogatja.
- háziorvosok, praxisa ellátása közben – ők útnyilvántartás vezetésével tudják ezt megvalósítani
- ha a jármű haditechnikai járműnek minősül, a Magyar Honvédség használatában van
- a gépkocsi az állam tulajdonában van
- környezetkímélő autó. A klasszikus hibrid autók kivételével ide tartoznak az elektromos autók, a plug-in hibridek, és a nulla emissziós gépjárművek
- gépjármű-értékesítő vállalkozó, akinél átmenetileg van az autó, mert továbbértékesítésre szánja
- egyéni vállalkozó, aki az 500 km-es átalányadózást választja az üzleti, pénzszerző tevékenységéhez
- kizárólag halottszállításra szolgáló autók
- A járművet betegségmegelőző, gyógyító, vagy szociális céllal, egészségkárosodott, hátrányos helyzetűek segítésére létrehozott alapítvány, közalapítvány, egyesület, köztestület, nonprofit gazdasági társaság használja, súlyosan fogyatékos, vagy magasabb összegű családi pótlékra jogosult magánszemély rendszeres szállítására
Milyen kapcsolatban van egymással a cégautó adó és a gépjármű adó?
Gépjárműadót minden magyar rendszámú és belföldi forgalomban lévő autó után meg kell fizetni. Cégautó adót csak céges autó után kell fizetni, magánszemély tulajdonában lévő autó után nem.
Van azonban egy jó hír azoknak, akiknek céges autójuk van: hogy ha a gépjárműadó időben be van fizetve, akkor lehetőség nyílik arra, hogy a cégautóból levonják a gépjárműadó mértékét. Ennek az időben való befizetésen túl az a feltétele, hogy az autó tulajdonosa és karbantartója azonos legyen, valamint hogy az adott időszakban mindkét adófizetési kötelezettség fennálljon.
Hogyan lehet csökkenteni a cégautó adót?
Előreláthatólag 6 hónapra hozták a cégautó adójának megduplázását, így remények szerint nem kell sokáig kibírni a dupla adót.
Az egyik lehetőség a gépjárműadó megfizetésének pontossága, és annak kihasználása a fentiek szerint – így a gépjárműadó összegét le tudjuk vonni a cégautó-adóból.
Lehetőség még, hogy a céges autókat átiratjuk személyi használatra, vagy az alkalmazottainkat arra buzdítjuk, hogy használják a saját gépkocsijukat átmenetileg, és kiküldetési rendelvény vezetésével – ezzel ki tudjuk fizetni az alkalmazottnak céges pénzből a saját autójának használatát. Egy évben másfél millió forintot lehet elszámolni erre.
Még egy lehetőség az útnyilvántartás, ha az 50%-ot eléri a céges utak aránya. A bejárás magánútnak minősül, de ha a tömegközlekedés egészségügyileg veszélyes lehet, mint a COVID idején – a bejárás céges útként elszámolható lesz. Ha nincs is egészségügyi vészhelyzet, a gazdasági indokoltság is lehetővé teszi, hogy a lassú tömegközlekedés helyett az ember a saját autójával járjon be munkába – és céges útként számolja el.
További kérdések esetén a Könyvelősziget a rendelkezésére áll.