A cégalapítás ma már bárki kiváltsága lehet, sok vállalkozónak megéri gazdasági társaságot létrehozni. Nem mindegy azonban, milyen döntéseket hozunk a legelején. Összeszedtük a cégalapítás menetét, és hogy melyek azok a dolgok, amelyeket feltétlenül figyelembe kell venni, ha meg akarjuk találni azt a cégformát, amely számunkra és a vállalkozásunk számára a leginkább alkalmas.
Mit kell eldönteni cégalapítás előtt?
A cégalapítás előtt el kell dönteni a cég nevét, hiszen ez fogja vonzani a vendégeket, ügyfeleket. A TEÁOR számok azokat a tevékenységi köröket jelentik, amivel a pénzt keressük majd. A gazdasági forma meghatározza majd a cégünk szerkezetét és az adózási formát. Nézzük részletesen.
Cégnév
A cégalapítás során ne becsüljük alá a név jelentőségét. A cégnév ikonikus jelentőséggel bírhat, hiszen ez az, amit az üzletfelek, ügyfelek, vendégek megjegyeznek, és ami alapján megtalálnak minket. . Minden esetben két részből áll. Az egyik, az utótag a cég formájának a rövidítése (kft, bt, zrt stb), a másik az úgynevezett vezérszó. Ez az, ami megkülönböztet minden más cégtől, ami a tulajdonképpeni “brand” megnevezése.
Egyértelműnek tűnhet, de fontos megjegyezni, hogy csak olyan nevet lehet választani, amilyen cégnév még nem létezik. A névnek különböznie kell minden más cég nevétől, de még csak hasonlítania sem szabad, hogy ne lehessen összekeverni. Amikor cégnevet választunk, maradjunk a jó ízlés határain belül, történelmi alakok neveit, vagy a “nemzeti”, “állami” szavakat is csak egészen kivételes esetben használhatjuk vezérszóként a cég nevében.
A cég székhelyének kiválasztása
Amikor székhelyről van szó, általában a cég tulajdonában lévő ingatlanra gondolunk, mint a cég központjára. A székhely lehet bárhol, bár ha a tulajdonos más, mint a cég tulajdonosa, akkor szükségünk lesz egy hozzájáruló nyilatkozatra, hogy engedélyezi, hogy az ingatlanban a cégünk működjön. Az ingatlanon ezen kívül cégtáblával is fel kell tüntetni a cég székhelyét.
A székhelyen kívül lehet még telephely is, amely a székhelyen kívüli hely, ahol tartósan folyik a cég üzleti tevékenysége, a fióktelep pedig a székhelytől eltérő településen lévő telephely.
TEÁOR kiválasztása
A TEÁOR-szám a cég tevékenységi körét határozza meg. Ez a KSH-nál használt kódrendszer. Minden cégnek van főtevékenysége és tevékenységi körei. A cégalapítás során meg kell állapítanunk, hogy mi lesz az a tevékenység, amellyel a legnagyobb hozzáadott értéket érjük el az üzletünkben. A listából megkeressük azt a tevékenységet, amelyik a legjobban ráillik a mi tevékenységünkre.
Melyik banknál vezeted a céges számlát?
Céges számlát a cég bejegyzése után lehet nyitni, nyolc napon belül szükséges is. Személyesen kell bemenni a bankhoz, ahol szükség lesz a személyi okmányokon kívül a cégjegyzékszámra, adószámra, és esetleg a cégalapítás többi dokumentumára is.
Jegyzett tőke kiválasztása
A gazdasági társulásnak ahhoz, hogy létrejöjjön, szüksége van alaptőkére, amely a cég vagyona, a jegyzett tőke. Ez minden társasági formánál más méretet ölt, és meg is határozza a lehetőségeinket.
A jegyzett tőke tulajdonképpen az a vagyon, amelyet a cég tagjai a cég számára bocsátanak. Ez az összeg (és a jegyzett tőke elnevezése is) társasági formától függően változó, de minden esetben szükség van rá a cég alapításához. A kft. esetében például törzstőkének hívják, rt.-nél alaptőkének.
Érdemes tudni, hogy a jegyzett tőke nem feltétlen pénzben jegyzett vagyon, lehet nem pénzben jegyzett hozzájárulás, ún. apport. Ez lehet ingó dolog vagy ingatlan, vagyoni értékű jog vagy követelés.
KFT-nél, a ma legnépszerűbb gazdasági társulási formánál a jegyzett tőke minimum összege 3.000.000 ft.
Mit kell tudni a társasági formákról? Mikor melyiket érdemes választani?
Amikor a társasági formát eldöntjük, több szempontot kell figyelembe venni. Az egyik a cég bejegyzett vagyona, a másik a felelőssége. Ezen kívül természetesen cég üzleti tevékenysége meghatározó abban, hogy melyik forma lesz a cégalapítás során a legalkalmasabb számunkra.
- BT
A betéti társaság az a fajta társaság, amellyel kapcsolatban nincs meghatározott tőkeminimum, vagyis kell jegyzett tőke, de a mértéke nincs meghatározva. Ellenben korlátlan felelősségű: a beltagok saját vagyonukkal is felelnek a cég tartozásaiért, ha az a cég vagyonából nem fedezhető. A betéti társaság viszont ennek alapján sosem egyszemélyes, hiszen szükség van beltag(ok)ra és kültag(ok)ra egyaránt, tehát minimum két fő szükséges egy bt. alapításához. A beltag az ügyvezető, és ő vállalja a cég képviseletét, míg a kültag általában csak a cég vagyonához járul hozzá, de van joga arra, hogy a cég ügyeiben részt vegyen.
- KKT
A közkereseti társaság olyan gazdasági társulás, amely több tagból áll, akik közös gazdasági tevékenységet folytatnak, és felelősségük is korlátlan és magánvagyonukkal felelnek a cég anyagi biztonságáért. Jellemzően kisebb családi vállalkozások ezek, ahol a tagok egyenlő és komoly felelősséget vállalnak mind a beletett személyes munka, mind a vagyoni elköteleződés tekintetében. Jegyzett tőkére természetesen itt is szükség van, de ennek az összege nincs meghatározva. A cégnek viszont legalább két tagból kell állnia.
- KFT
A korlátolt felelősségű társaság a legnépszerűbb vállalkozási forma, még ha az elindítása egy kicsivel több macerával is jár, mint pl. a bt-é. Nevéből adódóan korlátolt felelősségű, tehát a cég tulajdonosa saját személyes vagyonával nem felel a társaság anyagi ügyeiért. Már egy személy is alapíthat kft.-t, és a cég jogi személynek számít. A törzsbetétekből álló törzstőkének az alapításhoz el kell érnie a 3.000.000 ft-ot, azonban ennek az összegnek nem kell mindjárt a bejegyzéskor rendelkezésre állnia, a törvény ad ehhez haladékot.
- RT
A részvénytársaságok lényege, hogy az alaptőkéje részvényekből áll. Amelyik RT be van vezetve a tőzsdére, az a nyilvánosan működő részvénytársaság (NyRT), amelyik nincs bevezetve a tőzsdére, az a zártkörűen működő részvénytársaság (ZRT).
Miért fontos még cégalapítás előtt elmenni a könyvelőhöz? Érdekelne, hogy mennyibe fog kerülni.
A könyvelők nagy része teljes mértékben járatos a cégalapításban, így pontosan tudja, mire van szükség és azt is, hogy mi mint ügyfelek mikor járunk a legjobban. A jó könyvelő alkalmasint tanácsokat is ad, amelyeket ha megszívlelünk, komoly anyagi veszteségeket kerülhetünk el. A jó könyvelő megéri a pénzét, még ha elsőre soknak is tűnik az a vacsora árányi összeg, amit a tanácsadásra, ügyintézésre költünk.
Mik a cégalapítás költségei? Milyen összeggel szükséges számolni?
Cégalapítás során a legnagyobb összeget általában a jegyzett tőke teszi ki. Ez KFT esetében 3.000.000 ft, ZRT esetében 5.000.000 ft. KFT-nél kikötés még, hogy a tagok hozzájárulása nem lehet kevesebb 100.000 ft-nál. BT és KKT esetében ez az összeg nincs meghatározva, de bölcs dolog, ha a tőlünk telhetően felkészülünk a cégalapításra.
Költség ezen kívül a cégalapítási illeték, mely csak a zártkörűen működő részvénytársaság esetén kötelező, normál eljárásban 100.000 ft, egyszerűsített eljárásban 50.000 ft. A többi cégtípusnál nem kell illetéket fizetni.
Számolnunk kell még az ügyvédi és a számlanyitási költségekkel, valamint a könyvelőnek fizetendő összeggel. Mindez azonban megtérül, hiszen ha nem sajnáljuk az elején a tőkét és az energiát, a cégünknek minden esélye meglesz arra, hogy virágozzon.
Mikor lehet céges bankszámlát nyitni?
Miután benyújtottad az igénylést, és előtársaságként tudsz működni, akkor el lehet már indítani a bankszámla nyitását. De a cég bejegyzését követően nyolc napon belül mindenképpen meg kell nyitni a céges bankszámlát.
És ügyvédre is szükséged lesz!
Ügyvédre azért van szükség, mert a cégbírósághoz csak ügyvéden keresztül lehet benyújtani a cégalapításhoz szükséges dokumentumokat. Az ügyvéd ezen kívül segíthet megfogalmazni és személyre szabni a szerződéseket – erre különösen akkor lesz szükséged, ha normál eljárással szeretnéd lefolytatni a cégalapítást. Ekkor lehetőséged van, hogy mindent apróra átbeszéljetek.
Mik a cégalapítás feltételei?
A cég társasági formájának függvényében szükség van egy, kettő vagy több tagra. Például kft esetében lehet egyszemélyes a cég, bt-nél szükség van legalább egy bel- és egy kültagra. Szükséges, hogy meglegyen az alapításhoz szükséges jegyzett tőke, amelynek minimális mennyisége szintén a társasági formától függ. Kell egy ügyvéd, aki elkészíti a szerződést, és benyújtja számunkra a társaság alapítására való kérelmet a cégbírósághoz.
Mi a cégalapítás menete?
A cég alapításának menete ma már teljesen elektronikus, online formában zajlik, nem szükséges postán elküldeni semmit. A cég alapítása a társasági szerződés megkötésével kezdődik. Ehhez ügyvédnek kell elkészíteni a szerződést. A normál eljárás 15 munkanapon belül történik meg. Az egyszerűsített eljárás is létező opció, ez olcsóbb és gyorsabb, de kevésbé személyre szabott, hiszen egy előre meghatározott tartalmú szerződésmintáról van szó. A normál eljárásnak viszont előnye, hogy pontról pontra a cégünkre szabhatjuk a szerződést.
Ha elkészült a szerződés és minden egyéb dokumentum, az ügyvéd elküldi azokat a székhely szerint illetékes cégbíróságnak. A cégbíróság továbbítja a szükséges adatokat a NAV felé, aki kiadja az adószámot. Ha a cégbíróság mindent rendben talál, akkor bejegyzi a társaságot, és elküldi a végzést az ügyvédnek. A társaság a köztes időben, míg meg nem történik a bejegyzés, ún előtársaságként működhet.
Miután bejegyezták a céget, bankszámlát szükséges nyitni, valamint a Kereskedelmi és Iparkamaránál is be kell jelentkezni, befizetni a tagdíjat (5 napon belül), 15 napon belül pedig az Adó- és Vámhivatalnál is be kell jelenteni az új céget.
A ZRT kivételével a többi gazdasági társulás alapítása illetékmentes.
Mennyi idő alatt jegyeznek be egy céget?
A normál eljárás 15 munkanapon belül történik meg, az egyszerűsített eljárás akár két napon belül elkészülhet. A NAV már másnap megküldheti az adószámot a cégbíróságnak, de legkésőbb a 8. napon köteles válaszolni, hogy elfogadja-e a céget, és kiutal-e neki adószámot.
Mikortól lehet számlát kiállítani a cég nevében?
Ha benyújtottuk a kérelmet a cégbejegyzéshez, akkor már felőtársaságként működünk, tehát folytathatunk üzletszerű gazdasági tevékenységet, és állíthatunk ki számlákat is.
Meddig kell a lenyilatkozott összeget elhelyezni a bankszámlán?
A cég bejegyzését követően nyolc napon belül meg kell nyitni a cég számára egy bankszámlát. A cégalapítás igénylésekor benyújtott nyilatkozatban szereplő összeget, vagyis a cég jegyzett tőkéjét ekkor kell rátenni a céges számlára.