Az ÁFA, vagyis az általános forgalmi adó általánosságban megállapított kulcsa 27%, ez az az összeg, amit be kell fizetni az államnak egy üzleti ügy során – a termék bruttó ára már tartalmazza az áfát. A nettó árat tehát beszorozzuk 1,27-tel, így kapjuk meg a bruttó összeget. Nettó módon az árrésre számított áfát fizetjük majd be az államnak. Az alanyi adómentességgel szemben az áfás adózás során az áfát az állam kapja meg, egy részét azonban vissza tudjuk igényelni. Vagyis az áfa visszaigénylés során visszakapjuk az összeg egy részét, amit adóként befizettünk. Ha ugyanis számlát adunk, az áfakulcsot a számlán minden esetben fel kell tüntetni, ennek egy része azonban visszavándorolhat a zsebünkbe, meg is nézzük, hogyan.
Az áfakulcs a legtöbb esetben 27%, de alkalmasint lehet 18% (bizonyos élelmiszerek értékesítése esetén) vagy 5% is (pl. új építésű ingatlan eladása esetében). Mivel az utóbbi időben sok olyan intézkedés van, amelyekkel saját otthonhoz juthatnak azok is, akiknek eddig nem sok esélye volt, megnövekedett az igény az építkezésre, a felújításra. Ennek a költségeit érdemes tételesen elszámolni, mindent számlával igazolni, hiszen az új építésű házakon kívül, amelyre az 5%-os áfa-visszaigénylés vonatkozik, a 27%-os általános forgalmi adó visszaigénylésére is lehetőségünk van.
Mekkora összeget lehet megigényelni az áfa visszaigénylés során?
A visszaigénylendő összeg megegyezik a számlákkal bizonyított kiadási költségekkel. Mint ahogy a vállalkozás során felmerülő és ahhoz kapcsolódó költségeket is vissza lehet igényelni, az építkezésnél és felújításnál ez alapvetően az építőanyagok árát és a szakemberek munkáját foglalja magában.
A maximum összeg 5 millió forint. Előfordulhat az is – ha csak kisebb költségvetésű bővítésről van szó – hogy a felújítás során utólag derül ki, hogy nem tudjuk kihasználni az egyszer megigényelhető áfa-visszaigénylést. Érdemes előre gondolkodni, árajánlatokat kérni, kalkulálni, ha egy kisebb felújításban gondolkodunk, és arra igényelnénk ezt a kedvezményt.
Mennyiben változott a szabályozás 2021-ben?
Az új építésű ingatlanoknál bevezették az 5%-os áfát. Ezt azonban elengedik, amennyiben a CSOK-ot igénybe vesszük Ez a lehetőség a generálkivitelezéssel felépített otthonok vagy új lakás, ház esetén vehető igénybe. Az 5%-os áfa visszaigénylés során – vagyis új lakás vagy ház kapcsán – egyébként oda kell figyelni, milyen fajta lakóingatlanra vonatkozik a törvény: minősüljön “új”-nak, valamint az összes hasznos alapterület egy lakás esetén a 150 m2-t, egy lakásos ház esetén a 300 m2-t ne haladja meg. Újnak minősül az az ingatlan, amelyre 2008 július 1. után adtak építési engedélyt.
Ha nem generálkivitelezést választunk, mert mondjuk az alapok, a falak megvannak, akkor a 27%-os áfát tudjuk visszaigényelni. A 27% áfát ráadásul már nem csak bizonyos településeken lehet megigényelni, hanem országosan bárhol. Nem csak építkezésre, hanem bővítésre és korszerűsítésre is vonatkozik a kedvezmény, ezek alapján sokaknak megéri az ezzel járó papírmunkát és esetleges költségeket bevállalni. A településekhez kapcsolódóan kiszélesítették azon helyek körét is, ahol igénybe lehet venni az áfa-visszaigénylést, nem csupán CSOK által preferált bizonyos városokban, falvakban.
Az összeg, amelyet visszaigényelhetünk, megegyezik a számlán szereplő összeg áfájával, de a maximális összege 5 millió forint. Ha elveszünk a részletekben, érdemes szakember segítségét kérni, hogy biztosan hozzájussunk a maximálisan igénybevehető támogatáshoz.
Milyen esetben igényelhetjük vissza az áfát?
Az általános forgalmi adó elszámolásakor (ennek a módja és ideje több mindentől függ, de lehet havi, negyedéves vagy éves elszámolás) lehetőségünk van annak visszaigénylésére, egészen pontosan visszaigényelhetjük a korábban számlákon befizetett elszámolható költség áfa összegét.
Hogy mit lehet elszámolni? Minden olyan céges kiadást, mely a vállalkozásunk tevékenységi körébe tartozik. Építkezés, felújítás során ez az anyagköltséget és a mesterek munkadíját jelenti, de nem foglalja magában a szükséges munkagépek árát. Amikor az elszámoláskor befizetett összeg meghaladja a visszaigényelhető összeget, abban az esetben tudjuk az áfát visszaigényelni az adóhatóságtól.
Milyen kormányrendelet szabályozza az áfa visszatérítést?
Az áfa visszatérítés támogatását, mely az építkezésre, illetve a telekvásárlásra vonatkozik, a 16/2016-os kormányrendelet 3. fejezetében olvashatóak a pontos jogszabályok. A felújításra és bővítésre vonatkozó jogi szabályok a 17/2016-os kormányrendeletben olvashatóak (7/A, 19/1§ ). 2021-ben ezen kívül megváltozott a szabályozás, amely kedvezőbbé vált építkezés, felújítás esetén: új építésű ingatlanoknál 5% áfát lehet visszaigényelni, a felújításnál, bővítésnél 27%-ot, ugyanúgy maximum 5 millió forintig.
Hogyan szerződjünk az építési vállalkozóval, ha szeretnénk az áfát visszaigényelni?
Ne kössünk szerződést generálkivitelezésre, alapoktól a kulcsokig, ha szeretnénk igénybe venni a 27%-os áfa-visszatérítést. Amennyiben mégis kulcsrakészen szeretnénk átvenni az új otthonunkat, akkor az 5%-os áfa visszaigénylés lesz a mi utunk. Ha szakemberekkel dolgoztatunk – márpedig nem nagyon van más választásunk – mindenképpen kérjünk tőlük számlát, és bizonyosodjunk meg róla, hogy rajta van a NAV honlapján a közzétett működő adóalany nyilvántartásban, vagy csatoljunk egy állami adóhatósági igazolást erről.
Mi az áfa visszaigénylés határideje?
A határidő az idei, a 2022-es naptári évnek a vége. Vagyis ha élni szeretnénk ezzel a lehetőséggel, akkor az általános forgalmi adó visszatérítésének a megigénylését 2022. december 31-ig be kell nyújtani, a számláknak pedig 2018. január 1-jét követően kiállítottnak kell lennie, annál idősebb nem lehet.
Mi a különbség a telek áfa és az építési áfa visszaigénylés között?
Az építési telek, szemben a nem építési célú telekkel, minden esetben áfaköteles. Az építési telek áfájának visszaigénylését az utólagos bemutatást követően folyósítja a bank egy összegben a bankszámlánkra.
Az bővítéshez, korszerűsítéshez kapcsolódó áfa-visszatérítés kapcsán és az építési áfánál az anyagköltség és a szakembereknek fizetett összeg számlájának bemutatásakor utólagosan történik a kifizetés, olyan arányban, ahogyan készül a felújítás vagy az építkezés.
Milyen feltételei vannak a támogatásnak?
A legfontosabb feltételek közé tartozik a pontos dokumentáció, határidőre beérkezett, mellékletekkel ellátott és pontosan vezetett, szabályos számlák. Ha az áfa visszaigénylése CSOK támogatással együtt történik, fontos, hogy az igénylő házaspáron kívül ne legyen másnak tulajdonjoga az ingatlanban. A használatbavételi szerződést minél hamarabb be kell mutatni, de még mindenképpen az utolsó részlet folyósítása előtt. Számla beadásakor szükséges, hogy a számla adója adóalany legyen.
További bonyodalom lehet, hogy ha egy vagy több számla, amelyet ugyanaz a számlakibocsátó adott ki, több, mint 2 millió forint a visszaigényelhető összeg, a bank kérheti, hogy szerződést is mutassunk be a kivitelezővel.