Talán nem állítunk sokat, ha azt mondjuk, a magyar kisvállalkozók nagy részének át kell váltani most az eddigi adózási formáról egy másikra: az átalányadóra. Ehhez tartozik az áfa bevallás is. Az alábbiakban megnézzük, milyen gyakran és mi módon kell bevallani az áfát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé.
Mit jelent az áfa bevallás?
Áfa-alanyokká akkor válunk, ha saját név alatt gazdasági tevékenységet folytatunk, rendszeresen vagy üzletszerűen: vagyis ha vállalkozásunk van, amiből bevételünk származik. Fontos kulcsszó a rendszeresség, hiszen ha egyszer adunk el valamit, akkor még nem leszünk áfa alanyok. Ha viszont vállalkozásból származik a jövedelmünk, akkor el kell számolnunk vele az állam felé.
Az összes bevételünk vállalkozóként a bruttó bevétel, amelyből ha lejön az áfa, marad a nettó bevétel, azaz amivel ténylegesen gazdálkodhatunk. Az áfa bevallás azt jelenti, hogy az összes, bruttó bevételünk után adót fizetünk az államnak: ez az áfa, vagyis az általános forgalmi adó, s erről az összegről nyilatkozunk. Az áfa befizetés után marad a nettó bevételünk, ami a tényleges bevételünk, nyereségünk lesz.
Amennyiben – mint oly sokan, akik eddig más adózási formát választottak – az átalányadózás lesz az, amiben szeptembertől leszünk vállalkozóként, akkor az áfakulcs határozza meg, hogy milyen bevétel után mennyi adót kell fizetnünk. Az áfakulcs a bevételt hozó tevékenységünktől függően lehet 40%, 80% vagy 90%, vagyis a bevételünk 60-20-10%-a után fizetünk adót: a szociális hozzájárulási adót, a tb-járulékot, és a személyi jövedelemadót, az szja-t. Áfa bevalláskor nyilatkozunk arról, hogy mennyi áfát fizetünk a bevételünk után, és be is fizetjük az adót a NAV felé.
Évi 2 millió forint bevételig, vagyis gyakorlatilag a minimálbérig a vállalkozásunk szja-mentes, ekkor csak a szociális hozzájárulást és a tb-hozzájárulást kell befizetnünk. Ez 40%-os költséghányadnál működik, 80%-os költséghányadnál 6 millió forint az éves határ, amikor szja-mentességet élvez az adóalany, 90%-os költséghányadnál pedig évi 12 millió forint.
Áfás adózásnál el is lehet számolni és vissza is lehet igényelni az áfa egy részét. Ez azt jelenti, hogy a befizetett adó egy bizonyos hányadát ha el tudjuk számolni a vállalkozásunkban, visszakaphatjuk azt az összeget. Ennek mikéntjéről itt írtunk bővebben.
Hogyan kell áfa bevallást végezni?
Az esetek nagy részében már elektronikus formában történik az áfa bevallás, az ügyfélkapun keresztül.
Azoknak, akiknek nem kötelező elektronikusan bevallani az áfát, papír alapon is be lehet nyújtani. Ebben az esetben a nyomtatványkitöltő programból kell kinyomtatni a dokumentumot, aláírni, és beküldeni postai úton. Lehetőség van arra is, hogy meghatalmazott útján végezzen valaki áfa bevallást, de ez esetben előzetesen be kell jelenteni a NAV felé, hogy az illető jogosult képviselni az adóalanyt.
Ha van könyvelőnk, akkor ő segíthet elkészíteni a bevallást, amennyiben először csinálnánk, és még nem igazodunk ki a rendszerben. Ő az, aki figyelmeztet minket, ha el lennénk maradva, és arra is, ha valami oknál fogva át kell állnunk egy más rendszerű áfa bevallásra.
Milyen időközönként kell áfa bevallást végezni?
Az áfa bevallás alapvetően háromféle időközönként lehetséges: havonta, negyedévente vagy évente. Azt, hogy melyik gyakoriságot alkalmazzuk, a jogszabály mondja ki, a tevékenységünk függvényében. Az áfa bevallás gyakoriságát szabályozó törvényt az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL törvény 2. számú melléklete tartalmazza. Az általános a negyedéves áfa bevallás, és mind ezt, mind a havi bevallást a tárgyhót követő hónap 20. napjáig kell megtenni. Éves bevallás esetén a tárgyévet követő február 25. a határidő.
Hogy utólag ne lehessen módosítható a gyakoriság, önellenőrzést, határidő után beadott, vagy utólagos adómegállapítást nem vesznek figyelembe a bevallás gyakoriságának megállapításakor.
Havi áfa bevallás
Havi áfa bevallást kell alkalmazni a következő esetekben: ha a naptári évet megelőző második évben az elszámolandó adó, vagyis a fizetendő és a levonható adó különbözete eléri az 1 millió forintot. Ezen kívül csoportos áfa-alanyiság esetén, azaz olyan társulásnál, ha több vállalkozás együttesen kapcsolt, vagy gazdasági céllal telepedtek le belföldön. Alanyi adómentességet választó vállalkozónál is havi bevallást kell alkalmazni, hiszen ekkor a vállalkozó nem számolja fel a 27,5% áfát. Ettől függetlenül be kell vallani ezt is.
Aztán, ha valaki adóraktár üzemeltetője, közvetett vámjogi képviselő, vagy olyan adóalany, aki kizárólag olyan tevékenységet folytat, ami adólevonásra nem jogosít. Valamint kizárólag mezőgazdasági tevékenységet folytató különleges jogállású adóalany, és jogelőd nélkül alakult adóalany, ez utóbbi a bejelentkezés évében, és az azt követő évben tartozik havonta bevallani az áfáját.
A havi áfa bevallás határideje a tárgyhót követő hónap 20. napja.
Negyedéves áfa bevallás
Negyedéves áfa bevallásra akkor van kötelezve egy vállalkozó vagy cég, ha nincs olyan körülmény, amely miatt havi vagy éves áfa bevallásra kellene átállnia. Ezeknek a határideje általában az adott naptári év január 20., április 20., július 20. és október 20.
Éves áfa bevallás
Évente kell bevallani az áfát annak a vállalkozónak, akinek az éves szinten elszámolandó adója (szintén: az elszámolandó adó az elszámolandó és levonható adó különbözete) nem érte el a 250 ezer forintot. Ezen kívül az a vállalkozó, akinek a termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás göngyölített adó nélküli összege 50 ezer forint alatt maradt. Ennél az esetnél az egyetlen kitétel, hogy a vállalkozásnak nincsen közösségi adószáma.
Ennek a benyújtási ideje a tárgyévet követő február 25. napja.
Mikor kell az éves bevallásról negyedévesre váltani?
Akkor kell váltani az áfabevallás gyakoriságát évesről negyedévesre, ha a fenti összegeket meghaladja az elszámolandó adó, vagy bármelyik egyéb feltétel nem teljesül.
Mikor kell az éves áfa bevallás helyett havira váltani?
Éves áfa bevallásról havi áfa bevallásra kell átállni, amennyiben valamelyik feltétel megváltozik oly módon, hogy nem az éves áfa bevallásba illik bele, hanem a havi bevallásba.
Mikor kell az éves áfa bevallás helyett havira váltani?
Éves áfa bevallásról havi áfa bevallásra kell átállni, amennyiben valamelyik feltétel megváltozik oly módon, hogy nem az éves áfa bevallásba illik bele, hanem a havi bevallásba.
Mi történik, ha elmulasztom az áfa bevallást?
Ideális esetben a könyvelőnk figyelmeztet minket, ilyesmi tehát elég ritkán történik meg. Ha valamilyen okból mégis elmulasztanánk az áfa bevallás határidejét, két, egymást követő áfa bevallási időszakon túl, a NAV feljegyez bennünket az áfa bevallást elmulasztó adózók listájára. Ezt követően a NAV ellenőrzi a cégünket, és kivizsgálást indít. Súlyos esetben bírságot is róhat ránk ki az elmaradt bevallás végrehajtását követően. Amennyiben önhibánkon kívül kerültünk ebbe a helyzetbe, például súlyos baleset vagy betegség következtében, a megfelelő nyomtatvány kitöltésével igazolni tudjuk, hogy mi történt.