SZJA visszatérítésre többen jogosultak, mint azt gondolnák, így érdemes a legfontosabb keretekkel megismerkedni az éves SZJA bevallás előtt, hogy élhessünk a lehetőséggel. Ha 25 év alatti fiatalok, frissen házasságot kötők, gyerekeket nevelők vagyunk, akkor biztosan jogosultak vagyunk valamilyen mértékű SZJA visszatérítésre. A kedvezmények egy része nem jár automatikusan, hanem igényelnünk kell azt.
Mit jelent az SZJA visszatérítés?
Az SZJA, azaz személyi jövedelemadó, a magánszemélyek és egyéni vállalkozók által megszerzett adóköteles jövedelmet terhelő adó. Alapvető célja az állami szolgáltatások fenntartása. A személyi jövedelemadó mértéke 15%, alapja az adóköteles bevételből származó jövedelem. Minden megszerzett jövedelem adóköteles, ami alól néhány kisebb értékű, eseti ügylet (például egy tárgy eladása), az állami támogatások és segélyek (például GyES, családi pótlék), a törvényben meghatározott speciális kivételek és a nyugdíj jelentenek kivételt.
Minden tárgyévet követően március 20. és május 20. között szja bevallást kell készíteni és azt a NAV-nak elküldeni. A bevallást munkáltatónk, könyvelőnk vagy akár magunk is elkészíthetjük, erről bővebben később lesz szó. Ebben a bevallásban különböző kedvezményeket érvényesíthetünk, ami alapján az előző évben befizetett adónk egy részét visszakaphatjuk. Az SZJA visszatérítés tehát nem más, mint a kedvezmények utólagos érvényesítése.
Mennyi az SZJA visszatérítés 2022-ben?
A visszatérítés mértékét az előző évben szerzett adóköteles jövedelem és az adóévben ránk vonatkozó kedvezmények teljesítésének feltételei határozzák meg. Akinek nem keletkezik SZJA köteles jövedelme, természetesen SZJA visszatérítést sem kaphat, illetve a visszatérítés mértéke a legnagyobb kedvezmény – teljes mentesség – illetve több kedvezmény egyidejű igénybevétele esetén haladhatja meg a befizetett adók és járulékok mértékét. Az SZJA visszatérítés tehát nem juttatás, támogatás, hanem az általunk fizetendő adó alóli mentességet jelenti.
A kedvezmények egy csoportja rajtunk kívülálló okokra – életkor, betegség – egy másik csoportja családi helyzetünkre – első házas, gyermekek nevelése – egy harmadik csoportja pedig önkéntes döntéseinkre – előtakarékosságok – vonatkozik. A személyi kedvezmények (betegség, fogyatékosság) és az első házasok kedvezménye havi néhány ezer forint. A családi kedvezménynek és a 25 éves fiatalokra vonatkozó mentesség alapján kapott visszatérítésnek van felső határa, de ezek havi mértéke több tízezer, akár százezer forint is lehet. Kiemelendő, hogy a felső határ konkrét összegekben, nem pedig a teljes adó százalékában van meghatározva, így bizonyos esetekben akár teljes adómentesség is elérhető – az alacsonyabb fizetéssel rendelkezők körében. A négy vagy több gyermeket nevelő nők teljes mentességet élveznek, azaz nincs elméleti maximuma a visszatéríthető összegnek. Az előtakarékossági jellegű SZJA visszatérítés esetén az összeget nem mi kapjuk, hanem azt előtakarékosságunkhoz adhatjuk hozzá. Mértéke függ saját befizetéseink összegétől, de nem haladhatja meg a 280 000 forintot évente, személyenként.
Ki jogosult az SZJA visszatérítésre?
SZJA visszatérítésre jogosult mindenki, aki személyi jövedelemadót fizet és az alábbi csoportok valamelyikébe tartozik: 25 év alatti, gyermekeket nevelő szülő, első házas vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élő, négy vagy több gyermeket nevelő anya, tartós betegséggel vagy fogyatékossággal élő, önkéntes egészségpénztárral vagy nyugdíj-előtakarékossággal vagy nyugdíjbiztosítással rendelkező magánszemély vagy egyéni vállalkozó.
Hogyan kell igényelni az SZJA visszatérítést?
Az SZJA visszatérítés a kedvezmény konkrét formájától is függően két módon igényelhető: adóelőleg-nyilatkozat kitöltésével vagy az év végi bevallás során.
A 25 év alatti fiatalok kedvezményének figyelembevétele automatikus, akkor kell nyilatkozatot kitölteni, ha ennek eltekintését szeretnénk (részletek később). A négy vagy több gyermekes anyák a kedvezményt a jogosultság fennállása esetén bármikor érvényesíthetik adóelőleg-nyilatkozat kitöltésével. A családi kedvezmény közös érvényesítésére adóelőleg-nyilatkozat kitöltésével is van mód, de ha azt megosztva (amennyiben a kedvezményre csak egy magánszemély jogosult, de azt közös háztartásában élő jogosultnak nem minősülő házastársával vagy élettársával megosztaná) kívánjuk igénybe venni, azt csak a bevallás során tehetjük meg. Az első házasok kedvezményének igénybevételére a bevallás során közösen tett nyilatkozatra van szükség. A személyi kedvezmény igénybevételéhez a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendeletben meghatározott igazolás kitöltésére van szükség, amit háziorvos vagy szakorvos állít ki.
SZJA visszatérítés a gyakorlatban március 20-a után az ügyfélkapun keresztül megnézhető bevallástervezet mellett tehető meg. Ha jogosultak vagyunk visszatérítésre a NAV-hoz beérkezett adatok alapján, akkor a bevallás átnézése menüpontban a visszaigénylési adatok almenüben rendelkezhetünk a részletekről.
Mennyi lesz az SZJA visszatérítés 2023-ban?
Az SZJA visszatérítés alapvető logikája nem változik 2023-ban sem, így nincs egy konkrét meghatározható összeg, ami mindenkire igaz lenne. Ugyanakkor az elmúlt években a jogosultak körének bővülése és a családban gyermekeket nevelők előnyben részesítése volt jellemző.
Milyen adókedvezmények lesznek érvényben 2023-ban?
2023-ban is hat SZJA kedvezmény csoportot érvényesíthetünk. A jogosultsági feltételek fennállása esetén akár teljes mentességet élvezhetnek a négy vagy több gyermeket nevelő anyák és a 25 éven aluliak. Ezekről bővebben is írunk lejjebb. Ezen felül megmarad a családi adókedvezmény, az első házasok kedvezménye, a betegség vagy fogyatékosság miatt adható személyi kedvezmény illetve az önkéntes megtakarítási célú kedvezmény (önkéntes egészségpénztár, nyugdíj-előtakarékosság, nyugdíjbiztosítás).
Négy vagy többgyermekes anyák adókedvezménye
2020. január 1-től nem kell személyi jövedelemadót fizetnie a négy vagy több gyermekes anyáknak. Négy vagy több gyermekes anyának minősül az a nő, aki négy vagy több vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként az általa nevelt gyermekre családi pótlékra jogosult vagy jogosultsága legalább 12 évig fennállt. (További esetekben is fennállhat a jogosultság, például a gyermek halála esetén vagy fogyatékosként szociális intézményben ellátott gyermekek után is.)
A kedvezményt minden más SZJA kedvezmény előtt kell érvényesíteni a munkabér és egyéni vállalkozói jövedelmek tekintetében. A kedvezmény adóelőleg-nyilatkozat kitöltésével már év közben is kérhető, ennek hiányában SZJA visszatérítés formájában érvényesíthető. A kedvezmény ingatlan-bérbeadás után keletkező jövedelmekre nem vehető igénybe.
25 év alatti fiatalok adómentessége
2022. január 1-től a 25. életévüket be nem töltött fiatalok mentesülnek az SZJA fizetés kötelezettsége alól, amennyiben az adóalapjuk nem haladja meg a 433 700 forintot. Ez az összeg alapvetően a munkabérre és az egyéni vállalkozói kivétre vonatkozik. A kedvezmény érvényesítését a fiatalnak külön nem kell kérnie, azt a munkáltató köteles automatikusan figyelembe venni. Van azonban három fontos eset, amikor figyelnünk kell, hogy helyesen alkalmazzuk a szabályokat.
Ha a fiatalnak több, mint egy helyről származik jövedelme és azok együttesen már meghaladják a kedvezményre való jogosultságot, akkor a fiatalnak kell jeleznie, hogy a kedvezményt vagy annak egy részének figyelembevételét az adóelőleg megállapításakor nem kéri, azért hogy elkerülje a jogosulatlan igénybevételt. Ekkor nem a kedvezményről mondunk le, hanem annak automatikus munkáltatói érvényesítéséről, amit az adóbevalláskor korrigálhatunk és kérhetünk szja visszatérítést.
Több kedvezmény egyidejű igénybevételekor nem mindegy, hogy azokat milyen sorrendben érvényesítjük. A helyes sorrend a következő: elsőként négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, majd a 25 év alatti fiatalok kedvezménye, eztán a személyi kedvezmény, végül az első házasok kedvezménye és a családi kedvezmény.
A harmadik eset amire figyelnünk kell, hogy a 25 év alattiak kedvezménye az ingatlan-bérbeadás után keletkező jövedelmekre nem vehető igénybe.