A CSED, a GYED, és a GYES akkor válhatnak fontos fogalmakká, mikor egy család gyarapodni kezd. Amikor valaki az első gyermekét várja, a szülés-születés körülményeinek izgalmai sokszor elfeledtethetik az anyagi támogatások igénybevételének folyamatát, illetve annak jelentőségét. Az alábbiakban lépésről lépésre megmutatjuk, mikor van itt az ideje melyik fajta támogatásnak, és hogyan lehet igényelni.
Milyen támogatásokat kaphatunk a szülés után?
CSED, GYED, GYES: A gyermekgondozási támogatásoknak Magyarországon évtizedes múltja van, és Európában sok tekintetben egyedülállónak tekinthető a rendszer, amellyel a magyar családoknak lehetősége nyílik a nyugat-európai országoknál többet otthon maradni a gyermekükkel.
A CSED, vagyis a csecsemőgondozási díj (régebben TGYÁS néven volt ismert) a szülés előtt vagy után igényelhető, és a szülési szabadságnak megfelelő, vagyis 24 hét időtartamra vehető igénybe. GYED-re, vagyis gyermekgondozási díjra jogosult az a szülő, aki otthon van a gyermekkel annak két éves koráig, és a szülést megelőző két évben 365 napig biztosított volt. A GYES, azaz a gyermekgondozást segítő ellátás pedig a gyermek két éves korától a három éves koráig jár, mindhárom támogatás az előbbi feltételek mellett.
Mi az a CSED?
A mozaikszó a csecsemőgondozási díjat takarja, mellyel az állam támogatja a gyermekével otthon maradó szülőt, általában az édesanyát. Ez a szülés körüli nagyjából három és fél hónapot jelenti, ennek arányát az édesanya dönti el: hogy mennyit szeretne szülés előtt és mennyi időt szülés után. A CSED juttatásának ideje megegyezik a szülési szabadság időtartamával, vagyis összesen 24 héttel, amelyből legfeljebb négy hetet vehetünk ki a szülés várható ideje előtt. A szülési szabadságról bővebben itt írtunk. Fontos kitétel, hogy mint valamennyi gyermekgondozási támogatásnak, a CSED folyósításának is feltétele, hogy az édesanya a szülést megelőző két évben 365 napon keresztül a társadalombiztosításnál biztosított legyen, ennek azonban nem kell összefüggő időszaknak lennie.
Mikortól lehet igényelni a CSED-et?
A csecsemőgondozási díj folyósításának kezdete legkésőbb a gyermek születésének a napja, de a várható születés időpontja előtti négy hét bármelyik napján is megkezdődhet.
Mennyit kaphatunk?
A CSED-et úgy számítják ki, hogy megnézik azt, hogy a szülést megelőző időszakban mennyi volt a szülő nőnek a biztosítás alapját képező bruttó jövedelme, amelyből aztán kiszámítják a napi jövedelmet, amely a CSED alapja lesz. Ez a szülési szabadság kezdetét megelőző három hónap előtti 180 nap, amelyben folyamatos biztosításban volt az idénylő. Ennek a napi jövedelemnek 100%-a a CSED. Ez bruttó összeg, vagyis levonják belőle a személyi jövedelemadó-előleget, viszont társadalombiztosítási járulékot és nyugdíjjárulékot nem kell belőle fizetni.
Az összeget havonta egyszer, utólag utalják (esetleg igény szerint postai úton kézbesítik) a hónap 10. napjáig.
Mi az igénylés menete?
Az igénylést, ha alkalmazásban állunk, a foglalkoztatónál kell igényelni, egy nyomtatvány kitöltésével. A “Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” nevű nyomtatványt kell benyújtani a munkaadónak, vagy a munkaadó megszűnése esetén az illetékes kormányhivatalnak. Ha csak a szülés napjától kezdődően igényeljük a CSED-et, akkor a TB-nél vagy a kormányhivatalnál kell a megfelelő nyomtatványt kitölteni, ekkor a Társadalombiztosítási folyosító intézmény esetében szükséges csatolni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát is.
Az elbírálás általában nyolc munkanapon belül megtörténik, ha hiánytalan a benyújtás, vagyis ha azonnal el tudják bírálni, és nem kell pótdokumentumokat benyújtani.
Meddig kapjuk a CSED-et?
A csecsemőgondozási díjat egészséges baba esetén legfeljebb a szülést követő 168. napig kaphatjuk meg.
Mit jelent a GYED?
A GYED kifejezés a gyermekgondozási díjat takarja, és a gyermekével otthon maradó szülő jövedelemkiesését hivatott pótolni. Az összeg jövedelemarányos, vagyis függ attól, hogy az édesanya vagy az otthon maradó szülő mennyi keresett. Feltétele ezen kívül, hogy a szülés előtti két éves időszakban legalább 365 napot biztosított legyen az igénylő, de ennek ugyanúgy nem kell folyamatosnak lennie, mint a CSED esetében. Ide tartozik a vér szerinti szülőn kívül az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs és a gyám is. Felsőoktatásban tanuló nappali tagozatos hallgató szülése esetén úgynevezett diplomás GYED-et is lehet igényelni.
Mikortól lehet igényelni a GYED-et?
A GYED igénybevételének legkorábbi napja a CSED lejáratát követő első nap. Ezért, hogy egy kicsit megkönnyítsék az igénylő dolgát, gyermekgondozási díjat benyújthatjuk a CSED-del együtt is, egy nyomtatványon.
Mennyit kaphatunk?
A GYED alapja a naptári napi átlagkereset, ha az igénylőnek van 180 napi jövedelme a GYED kezdő napját megelőző naptári évben; vagy a kezdőnapot közvetlenül megelőzően visszafelé számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyed alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint állapítják meg. Ha ilyen módon nem tudják megállapítani, mert például nincs meg a 180 napi jövedelem, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része lesz a díj alapja.
A GYED összességében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának a 70%-a, felső határa pedig a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. Ez a maximális összeg 2022-ben bruttó 280.000 ft.
Mi az igénylés menete?
Ha az igénylő foglalkoztatott, a foglalkoztatónál tudjuk igényelni a GYED-et, a CSED-hez hasonlóan a meghatározott nyomtatványt kitöltve (Igénybejelentés gyermekgondozási díjra). Egyéni vállalkozó esetén a telephely szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál. A csatolandó dokumentumok között első helyen áll az eredeti születési anyakönyvi kivonat, illetve ha valami egyéb esetben vagyunk érintettek, (örökbefogadás, gyámság, diplomás GYED stb), akkor az adott érintettséget igazoló dokumentumra lesz szükségünk a benyújtáshoz.
Meddig kapjuk a GYED-et?
A gyermekgondozási díj a CSED lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig igényelhető, ikergyermekek esetében a 3. év betöltéséig.
Mit jelent a GYES?
A GYES jelentése: gyermekgondozást segítő ellátás. Ezt általában a GYED lejárta után kapja a szülő, aki otthon marad a gyermekkel. Általában az édesanya veszi igénybe, de a szülő jogán adott esetben a nagyszülő is igénybe veheti.
Érdekesség, hogy a GYES-t Magyarországon 1967-ben vezették be, hogy a nők kedvét jobban meghozzák a szüléshez, és hogy biztosítsák őket, hogy vissza tudnak térni a munkaerőpiacra, akár ugyanarra a munkahelyre, ahonnan elmentek szülni.
Mikortól meddig kapunk GYES-t?
A GYES-t a gyermek három éves koráig kapjuk, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, vagy tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén a betöltött 10 éves korig.
Mennyi a GYES összege?
A GYES összege 14 éve ugyanannyi, mint az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege, vagyis bruttó 28.500 forint, amelyből 25.650 forintot utalnak, a 10%-os nyugdíjjárulék levonása után.
Hogyan kell igényelni?
Igénylésének módja a “Kérelem gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására nevű nyomtatvány kitöltése és írásban való benyújtása személyesen vagy postai úton, a kért mellékletekkel (személyi igazolvány, taj-kártya, születési anyakönyvi kivonat stb) együtt.
Meddig jár a GYES?
A GYES a gyermek három éves korának betöltéséig jár.
Milyen egyéb támogatási forma van szülés után?
A CSED, GYED, GYES támogatás mellett más, talán kevésbé ismert támogatásokat is igénybe vehetünk.
Családi pótlék
A gyermek tankötelessé válásának évéig nevelési támogatásról beszélünk, a tanulmányok megkezdésétől a gyermek tankötelezettségének végéig, vagy a 20. évét betöltve azon év végéig jár mint tanulmányi támogatás. A családi pótlék összege egy gyermeket nevelő család esetében 12.200 forint, három vagy több gyermek után 16.000 forint.
Anyasági támogatás
Egyszeri anyagi támogatásra jogosult az az anya, aki legalább négy alkalommal megjelent terhesgondozáson, koraszülött gyermek esetén egy alkalommal. Egy gyermek esetén 64.125 Ft, ikergyermekek esetén 85.500 ft nem járulékköteles összeget kaphatunk.
GYET
A GYET, vagyis a gyermeknevelési támogatás a három vagy több gyermeket nevelő családoknak nagy segítség, a legkisebb gyermek három éves korától nyolc éves koráig vehetJÜK igénybe. Igénylésének menete megegyezik az előző támogatásokéval.
Önkormányzati támogatás
Bizonyos önkormányzatok ezeken felül a településükhöz tartozó kismamáknak önkormányzati támogatást tudnak adni, de ez nem jár alanyi jogon, így helyi szinten kell utánanézni, hogy a mi lakóhelyünkön mi a helyzet, és milyen kérelmet kell benyújtani hozzá.
Pótszabadság
Lehetséges a munkáltatótól gyermekek után pótszabadságot kivenni, ez ugyan nem közvetlenül anyagi támogatás, hanem közvetett, fizetett szabadság, melynek napjai a gyermekek számával arányosan nőnek. Bővebben itt írtunk róla.