A bérszámfejtés és a könyvelés sokak fejében összemosódik. Most nézzük meg, mi az a bérszámfejtés, mikor van rá szükséged, ki az, aki bérszámfejthet. A bérszámfejtő összegyűjti, ellenőrzi és feldolgozza a munkabérekkel, foglalkoztatottakat érintő kifizetésekkel kapcsolatos információkat. Ezen kívül kiszámítja a munkavállalóknak járó béreket és egyéb juttatásokat.
Mikor van szükséged bérszámfejtésre?
Ha alkalmazottaid vannak, szükséged lesz bérszámfejtésre, bérszámfejtőre.
Mi elkészítjük a dolgozóid munkaszerződését, munkaköri leírását a megbeszélés alapján, alkalmazottaidat ki- és bejelentjük a NAV felé. Ha beteg lett vagy éppen szülni megy az alkalmazottad, semmi gond. Táppénzzel, szüléssel járó ügyintézést is vállalunk. Neked már csak egy dolgod van: kiosztani a munkát.
A betegszabadság és a TB ügyek is a bérszámfejtő asztalára tartoznak?
Igen, ha betegség miatt kiesünk a munkából, azokra a napokra elvileg nem járna fizetés. Viszont az állam még ilyenkor is elszámol egy meghatározott összeget, hogy a dolgozó ne járjon annyira rosszul pont, amikor beteg. Ezt hívják társadalombiztosításnak, röviden TB-nek.
Természetesen a TB nem ingyen jár, havi szinten levonják a munkavállaló adójából azt az összeget, ami betegség esetén orvosi ellátást, illetve a keresőképtelensége alatti időt fedezi.
A munkavégzésből kiesett dolgozók bejelentése szintén a bérszámfejtő feladata. Továbbá a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási járulék, az szja, és még egy sor adó, amik kötelezően levonásra kerülnek a bruttó bérből.
További feladatok, amelyek a bérszámfejtő asztalára tartoznak:
- kalkulálni kell a munkavállaló szabadságát, túlóráit, kiküldetéseit, szakmai távolléteit, egyéb díjazásait;
- a bérszámfejtő forintosítja a gyermekek után járó kedvezményeket, a fizetésemeléseket, a kötelező és adható bérkiegészítéseket.
A bérszámfejtő feladata a gyermekápolási táppénz (GYÁP), a csecsemőgondozási díj (CSED), illetve a gyermekgondozási díj (GYED) ügyintézése is. Vagy ha munkahelyi baleset ér minket, akkor a baleset bejelentése, illetve a baleseti táppénz adminisztrálása is a bérszámfejtés, illetve a bérszámfejtő hatáskörébe tartozik.
Ebből a felsorolásból is láthatjuk, hogy bérszámfejtés komplex jogi jártasságot, naprakészséget igényel. Egy jó bérszámfejtőnek magas a monotóniatűrése és professzionálisan kezeli a stresszes helyzeteket. Ezek ismerete folyamatos jogi jártasságot (az adótörvények gyakorta változnak), naprakészséget, monotónia-, és magas fokú stressztűrést igényelnek.
Mi köze van a könyveléshez a bérszámfejtésnek?
A köztudatban, főképp a vállalkozások vezetőinél elterjedt tévhit, hogy a könyvelő egyszemélyben mindent tud, azonban rendkívül fontos tudni, hogy a könyvelés és a bérszámfejtés két teljesen különálló szakterület. Ezért a vállalkozást érintő könyveléssel, adózással, számlákkal, bizonylatokkal kapcsolatos ügyekben könyvelővel szükséges felvenni a kapcsolatot, viszont a munkavállalókat/foglalkoztatottakat érintő feladatok ellátása a bérszámfejtő szakterülete.
Milyen képesítés kell ahhoz, hogy szakszerű legyen a bérszámfejtés?
El kell végezni egy bérszámfejtő (bérügyintéző) tanfolyamot, amit gyakran kombinálnak a társadalombiztosítási ügyintéző képzéssel. A képzési idő általában fél év, ezután vizsgát kell tenni. A jó bérszámfejtő azonban folyamatosan tanul, képzi magát. Hiszen az állandóan változó jogszabályi környezet miatt naprakésznek kell lenni, frissíteni az ismereteket.
Mire kell figyelni a bérszámfejtés során?
Ez az adott területtől, a cég méretétől is függ, nem lehet egyetlen szempontot kiemelni. Ahogy fent is írtuk, a bérszámfejtő feladata sokrétű. Mivel a bérszámfejtés során érzékeny adatokkal dolgozunk, a bérszámfejtőnek körültekintően és titoktartás mellett kell végeznie feladatát.
Fontos, hogy amikor bérszámfejtőt választunk, járjunk el körültekintően. Vagyis olyan szakembert válasszunk, aki megbízható, kompetens, elérhető, rendelkezik szakmai felelősségbiztosítással, titoktartást vállal.
Lényeges, hogy a szerződésben legyenek feltüntetve pontosan és részletesen azok a feladatkörök, amelyeket a bérszámfejtő elvégez nekünk. Ez nekünk és a bérszámfejtőnek is fontos lesz a jövőben.
Mit fogsz látni a bérszámfejtés során?
Ha bérszámfejtésre is szüksége van a cégednek, akkor jó, ha tudod, hogy külön díjazása van (4000 HUF / alkalmazott főtől indul). Egy táblázatot fogsz látni, benne pontosan kimutatva, hogy mennyi volt a ledolgozott napok száma, a fizetett ünnepeké, mennyi volt az összevont adóalapba számító jövedelmek összege, mennyi volt a levont adók, járulékok összege, a munkáltató által kifizett adók, járulékok összege. Természetesen az, hogy pontosan milyen adatokat fogsz látni, függ a cég struktúrájától, méretétől stb.